Experimental analysis of curved laminated glass beam
Lamina cam kirişlerin deneysel analizi
  1. Tez No: 269512
  2. Yazar: TEVFİK UZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZÜLFÜ AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, kavisli lamina cam kirişler üzerinde deneysel çalışmalar yürütülerek matematiksel modeller geliştiren bilim insanları için bir veritabanı oluşturulmuştur. İki ucu da dönebilen ve radyal yönde sınırlandırılmış kirişler test edilerek daha ileri hesaplamalar yapılabilmesi için veriler kullanıma sunulmuştur. Test düzeneği ve okunan verilerde oluşabilecek hatayı minimize edecek şekilde test düzeneği hazırlanmıştır. Malzeme test cihazı ve 4 kanallı veri toplama cihazı kullanılarak cam üzerindeki gerinim ölçerlerden gelen sinyaller ölçülmüştür. Lamina kavisli kirişler testlerde uygulanan kuvvet sınırları içinde kırılmaksızın doğrusal davranış göstermektedir. Numunelerden toplanan veriler birbirleriyle uyum içerisindedirler. Testlerden elde edilen değerler Aşık ve Dural (2006) tarafından oluşturulan matematiksel modelden elde edilen değerler ile karşılaştırıldı. Sunulan grafiklerden gözlendiği gibi deneylerden elde edilen sonuçlar ve matematiksel modeldeden elde edilen sonuçlar uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, experimental studies are carried out on curved laminated glass beams to form a database for the scientists who may like to test their mathematical models. Beams which are only free to rotate and constrained in radial direction at both ends are tested to make the data available for further calculations. Test setup is prepared to minimize error that could occur due to test setup and data readings. Material testing machine and 4 channel data collecting machine are used to measure the signals at the strain gauges located over the glass beam. Within the range of force applied to the specimens, laminated curved beam shows linear behavior without any fracture. Data collected from the specimens are in conformance with each other. Results obtained from experiments are compared with the results obtained from the mathematical model developed by Aşık and Dural (2006). As it is observed from the graphs presented, experimental results from the tests and numerical results from the mathematical model are in good agreement.