Availability management in configure-to-order manufacturing systems
Siparişe göre yapılandırılan üretim sistemlerinde uygunluk yönetimi
- Tez No: 269521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Talebin arzdan daha fazla olduğu kaynak kısıtlı tedarik zincirlerinde, gelen bir müşteri siparişini kabul etmek veya red etmek kaynak planlaması ve müşteri servis seviyeleri perspektifine göre çok kritik bir iştir. Günümüzdeki e-iş ortamında, müşteriler siparişlerine çok kısa bir süre içerisinde cevap almak istemektedirler. Bu nedenle özellikle siparişe göre yapılandırılan ve siparişe istinaden üretim yapılan üretim sistemlerinde, müşteri siparişleri gelmeden once bazı ön çalışmaların yapılması gerekmektedir.Söz Vermeye Uygun (SVU), ön yüzdeki müşteri memnuniyeti ve arka yüzdeki kapasite tahsisi arasındaki dengeyi kurma sorumluluğu ile; günümüzün dinamik tedarik zincirlerinin merkezi yönetim sistemi olmaya başlamaktadır. Bu çalışmada, siparişe göre yapılandırılan üretim sistemlerinde, müşteri siparişleri henüz gelmeden, sipariş bölümlemesi ile itiş-tabanlı tahsis planlaması uygulayan; bir uygunluk yönetimi yaklaşımı sunulmuştur. Buna ek olarak, kural tabanlı parti kaynak tüketimi sürecinden önce müşterilere kesin veya yaklaşık sonuçların anında verilebilmesine olanak sağlayan iki aşamalı bir sipariş sözverme çatısı geliştirilmiştir.Gelistirilen çözüm, bir kurumun gerçek hayattaki süreçleri üzerinde uygulanmış ve uygulanabilirliği ve oluşabilecek faydalar incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre, sunulan dört aşamalı uygunluk yönetimi çözümü, hem toplam kara hem de müşteri hizmet seviyelerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In resource constrained supply chains, where demand is higher than the supply, the decision whether to accept or reject the customer order is a very critical task from resource planning and customer service level perspectives. Since the customers, in today?s e-business environment, expect quick responses to their orders, some in-advance work has to be done before the arrival of actual customer orders, especially in configure-to-order (CTO) and make-to-order (MTO) production systems.Available-to-Promise (ATP) is a business function that is becoming the central management system for today?s dynamic supply chains whose responsibility is to respond customer orders by considering the trade-off between front-end customer satisfaction and back-end capacity allocation. In this study, we propose an availability management approach that introduces push-based allocation planning by using order segmentation before the arrival of actual customer orders in CTO production environments. Moreover, a two-step order promising framework is introduced in order to increase customer service levels through giving certain or tentative delivery dates immediately to customer orders before the batch, rule-based actual resource consumption processes.The proposed approach is applied to the real-life processes of an enterprise in order to analyze its applicability and evaluate the benefits that accrue. The results of the experiments prove that, the four-phased availability management approach contribute to both overall profit and customer service levels.