Designing an enhanced user authenticated key management scheme for 6G-based industrial applications
6G tabanlı endüstriyel uygulamalar için gelişmiş kullanıcı doğrulamalı anahtar yönetim planı tasarlama
- Tez No: 748156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSARIA KARIM MAHMOOD MAHMOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
21. yüzyıl, Güvenlik Grubu (SG) çerçevelerinin organizasyonu ile modern teknolojiler ve iletişim çağıdır. Öte yandan, Altıncı Nesil (6G) çerçevelerinin geliştirilmesi devam etmektedir. 6G ağlarında, kapsamlı 6G ağ güvenliği mimarisi tasarımı gerektiren bulut ve uç yerel altyapılara yönelik eğilimin devam etmesi bekleniyor. Network in a Box (NIB), günümüzde daha popüler hale gelen mobil iletişim için dinamik bir çözümdür. Bir çantada taşınabildiği için bazen“Çantadaki Ağ”olarak da anılır. Çok nesilli bir teknoloji, ilk nesilden altıncı nesile kadar olan teknolojileri içerir. Bu teknolojiler, birinci nesilden ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı nesillere kadar olan teknolojileri içerir. NIB, mobil iletişim için kurulumu ve bakımı basit olan hem donanım hem de yazılım bileşenlerinin bir koleksiyonudur. NIB kullanımının arkasındaki temel kavram, diğerleri arasında depremler, endüstrilerdeki yangınlar, savaş alanları, sel ve diğer acil durum türleri gibi felaket senaryolarında iletişim hizmetleri vermektir. NIB'nin konsepti, mobil ağların gerektirdiği her türlü yazılım ve donanım modülünü az sayıda fiziksel cihaz içeren tek bir çantada birleştirmeye dayanıyor. Bu son derece esnek 6G özellikli NIB, yüksek düzeyde uyarlanabilirliği sayesinde çok çeşitli uygulamalar için (örneğin,“felaket senaryosu sonrası”,“savaş alanı senaryosu”ve“endüstriyel senaryo”) bağlantı hizmetleri sunabilir. Acil durum ve taktik ağların, bu ağların konuşlandırılmasının iyi anlaşılmadığı gerçeğinden dolayı, uyarlanabilir olduğu kadar esnek olacak şekilde inşa edildiğini belirtmek önemlidir. Bu kategoride“Mobil Ad-hoc Ağlar (MANET'ler)”olarak sınıflandırılırlar. Ayrıca, NIB doğası gereği taşınabilir bir varlıktır. Sonuç olarak deprem ve tsunami gibi afet yönetimi durumlarında kullanılabilir. Son zamanlarda, daha az sayıda fiziksel cihaza sahip sistemlere olanak sağlarken aynı zamanda canlılığı iyileştirme ana hedefini gerçekleştirebilen acil durum ve taktik ağlar için standartlar oluşturulmuştur. Pek çok ağ sağlayıcısı, sadece az sayıda fiziksel cihazla veya hatta sadece tek bir cihazla kurulabilen bu ağları kurmak için bu yaklaşımı benimsemiştir. Bu nedenle NIB, yeni nesil mobil ağların (yani endüstriyel kullanım ve Deprem için iletişim ağı) ihtiyaçlarını karşılayabilecek alternatif bir ağ iletişim teknolojisi geliştirmektedir. Genel bir kural olarak, 6G özellikli NIB,“tamamen bağımsız olarak veya diğer eski ağ bileşenleri veya diğer NIB'ler ile birlikte çalışacak şekilde yapılandırılabilir”. Ayrıca iş, ticari, özel, devlet ve askeri uygulamalar için küçük, kompakt ve taşınabilir bir pakette tüm kablosuz ağlar için kullanılabilirliği sağlamak üzere tasarlanmıştır. 6G özellikli“Gelişmiş paket çekirdek (EPC),”“antenli kule”,“mobil cihazlı kullanıcı”,“IP Multimedya Alt Sistemi (IMS),”“içerik sunucusu, ”akıllı endüstriyel cihazlar“ ve ”güvenilir otorite" endüstriyel uygulamalarda kullanılan bir NIB'yi oluşturan bileşenlerden sadece birkaçıdır.Bu bileşenlerin tümü, bir kullanıcının diğer kullanıcılarla iletişim kurmasını veya web tabanlı bilgi, multimedya hizmetleri gibi önemli hizmetleri almasını kolaylaştırır. veya akıllı endüstriyel ekipmanlardan gelen veriler, diğer şeylerin yanı sıra.Endüstriyel ekipmanların izlenmesi ve düzenlenmesi amacıyla akıllı endüstriyel araçlar kullanılmaktadır.6G kablosuz iletişim teknolojisi, çeşitli bileşenlerin ve cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını mümkün kılar.Temel özellikleri 6G özellikli NIB, düşük gecikme süresi ve yüksek düzeyde esneklik içerir.Ayrıca, endüstrideki Battlefields veya afet durumları gibi afet durumlarında kullanılan uygulamalara bağlantı hizmetleri sağlar.Ancak çoğu 6G özellikli NIB'de kullanılan uygulamaların çoğu uygun şekilde güvenli değildir. Güvenli olmayan kanal nedeniyle birkaç aktif ve pasif saldırı olasılığı vardır. Bu nedenle, bu tezde yeni bir uzaktan kullanıcı kimlik doğrulama ve anahtar yönetimi şeması sunulmaktadır. Bu şema, UAKMS-NIB'nin değiştirilmiş ve geliştirilmiş şemasıdır ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan 6G etkin NIB kanalını güvence altına alan geliştirilmiş bir Bilinmeyen Kimlik Doğrulama Yönetim Planı (iUAKMS-NIB) olarak yeniden adlandırılmıştır. Bu nedenle önerilen şema, 6G haberleşme sistemindeki olası saldırılara karşı en iyi güvenlik çözümünü sunmaktadır. Sonuçlar, önerilen şemanın mevcut şemalarla karşılaştırıldığında daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The 21st century is the era of modern technologies and communication, with the organization of Security Group (SG) frameworks. On the other hand, the development of Sixth Generation (6G) frameworks is under process. In 6G networks, the trend toward cloud and edge native infrastructures is projected to continue, necessitating comprehensive 6G network security architecture design. Network in a Box (NIB) is a dynamic solution for mobile communication that is becoming more popular nowadays. Because it can be transported in a bag, it is sometimes also referred to as“Network in a Bag”. A multi-generational technology includes technologies from the first to the sixth generations. These technologies include technologies from the first through the second, third, fourth, fifth, and sixth generations. The NIB is a collection of both the hardware and software components for mobile communication that are simple to set up and maintain. The fundamental concept behind the use of NIB is to give communication services in catastrophe scenarios such as earthquakes, fires in industries, battlefields, floods, and other types of emergency situations, among others. The concept if NIB relies on merging all sorts of Modules for both System requirements needed for cellular operators were packed into a limited wide range of physical devices in a single backpack. This highly flexible 6G-enabled NIB can offer connection services for a wide range of applications (for example,“after catastrophic scenario,”“battlefield scenario,”and“industrial scenario”) due to its high degree of adaptability. It is important to note that emergency as well as Military networks are designed to be both adaptable and versatile., owing to the fact that the Although the implementation of these networks is not completely understood. They are classified as“Mobile Ad-hoc Networks (MANETs)”in this category. Furthermore, NIB is a portable entity by nature. As a result, it may be used in disaster management situations such as earthquakes and tsunamis. Recently, standards for emergency and tactical networks have been created that can enable systems with a smaller number of physical devices while still achieving the prime objective of improving viability. Many network providers have also adopted this approach in order to build these networks, which may be set up with just a small number of physical devices, or even just a single device. Because of this, NIB develops an alternative network communication technology that will be able to meet the needs of innovative mobile systems whcih is Communication network for industrial use and Earthquake . As a general rule, the 6G-enabled NIB may be“configured to function either totally independently or in conjunction with other older network components or other NIBs.”It also designed to accomplish availability for all wireless networks in a tiny, compact, and portable package for business, commercial, private, government, and military applications. 6G-enabled“Evolved packet core (EPC),”“tower with antenna,”“user with a mobile device,”“IP Multimedia Subsystem (IMS),”“content server, ”smart industrial devices,“ and ”trusted authority" are just a few of the components that make up an NIB that is used in industrial applications. All of these components make it easier for a user to communicate with additional users or to get essential forms of service, such as web-based information, media capabilities, as well as data collected from intelligent manufacturing equipment, among other things. For the purpose of monitoring and regulating industrial equipment, smart industrial tools are being used. 6G wireless communication technology makes it possible for various components and devices to communicate with one another. The main features of 6G-enabled NIB include low latency and a high level of flexibility. In addition, it provides connectivity services to the applications used in the disaster situations such as Battlefields or disaster situations in the industry. However, most of the applications used in 6G-enabled NIB are not appropriately secured. There are chances of several active and passive attacks due to the insecure channel. Therefore, a novel remote user authentication and key management scheme is presented in this thesis. This scheme is the modified and improved scheme of UAKMS-NIB and renamed as an improved Unknown Authentication Management Scheme (iUAKMS-NIB) that secures the 6G-enabled NIB channel used in industrial applications. Hence, the proposed scheme provides the best security solution against the possible attacks in the 6G communication system. The results show that the proposed scheme performs better when compared with the existing schemes.