Searching for a common framework for education and architecture through reconsideration of universal design principles for promoting inclusive education in primary schools
Evrensel tasarım prensipleri aracılığı ile ilköğretim okullarındaki kaynaştırma uygulamalarını desteklemek üzere eğitimde ve mimaride ortak bir çerçeve arayışı
  1. Tez No: 269520
  2. Yazar: SELEN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Son yıllarda, toplumda insan hakları ve farklılıklar konularındaki duyarlılığın artması ile birlikte, kaynaştırma kavramı hem toplumsal bağlamda bilinçlenme ve demokratik anlayışları yansıtan bir parametre olmuş, hem de farklı disiplinlerdeki tartışmaların önemli bir konusu haline gelmiştir.Ulusal ve uluslararası kaynaştırma eğitimi uygulamalarının önemli bir tartışma konusu olan kaynaştırma kavramı, Evrensel Tasarım yaklaşımının da dayandığı temel bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğitimde kaynaştırma, kurumlarda kapsamlı bir yeniden yapılanma ihtiyacı doğurmanın yanısıra fiziksel eğitim ortamlarının da adaptasyonunu gerektirmektedir. Bu durum, mimarları kapsayıcı eğitim çevrelerinin tasarımında etkili mimari yaklaşımlar geliştirmek üzere üstü kapalı olarak göreve çağırmaktadır.Bu çalışma, ilköğretim okullarındaki kaynaştırma uygulamalarını desteklemek üzere eğitimde ve mimaride ortak bir çerçeve arayışıdır. Evrensel Tasarım prensiplerinin, eğitim ve mimariyi ortak bir amaç için aynı zeminde buluşturma potansiyeline rağmen, Evrensel Tasarım kapsamlı bir kaynaştırma anlayışı önermede sınırlı kalmaktadır.Bu çalışmada kaynaştırma eğitimi ile ilgili yasal düzenlemeler ve literatür incelenmiş, kaynaştırma uygulamasına yönelik bilgi sahibi olabilmek için alan çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalara dayanılarak kaynaştırma kavramı açılmıştır. Bu çalışma, kaynaştırmayı, her öğrenciye eğitim olanaklarından, destek hizmetlerden, öğretmen ve uzmanlardan ve etkin eğitim ortamlarından yararlanmada fırsat eşitliği sağlayan ve bunun sonucunda da öğrencilerin kapasitelerini üst düzeye çıkardıkları bir süreç olarak tanımlamaktadır. Bu çalışmanın önerdiği süreç temelli ve öğrenci merkezli kaynaştırma anlayışına dayanılarak, kaynaştırma eğitimi sürecinde öğrencilerin bireysel kapasitelerini arttırmaya yönelik tasarım prensipleri geliştirilmesine odaklanılmış ve Evrensel Tasarım prensipleri yeniden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, as sensitivity for human rights and diversity in society increased, inclusion has become an important subject matter for discussions both in wider social context as a parameter reflecting more conscious and democratic understandings of human world, and in particular context of different disciplines.Inclusion has become a widely discussed theme of inclusive education practices both internationally and in Turkey, as well as a central theme for Universal Design approach. In education, inclusion is a challenge which calls for a comprehensive institutional restructuring and demands adaptations in physical education environments. This condition implicitly challenges architects to take action for developing effective design approaches in order to create inclusive education environments.This thesis is a search for a common framework for education and architecture for promoting inclusive education in primary schools. Despite the potential of Universal Design principles for bringing education and architecture together for this common goal, Universal Design approach remains limited for promoting a comprehensive understanding of inclusion.Through a comprehensive review of legislations, literature and a case study carried out for conceiving practical concern of inclusive education, this study broadens the notion of inclusion and claims that inclusion is an ongoing process during which students develop their capacities with the provision of equal opportunities of access to educational resources, supportive services, teachers, professionals and effective education environments. Depending on this thesis? process-based and student-centered understanding of inclusion, Universal Design principles are differentiated by focusing on design aspects which maximize students? individual strengths during inclusive education process.