The effect of explicit embedded reflective instruction on nature of science understandings, scientific literacy levels and achievement on cell unit
Doğrudan-bağlantılı-yansıtıcı öğretimin, bilimin doğasına ilişkin anlayışlar, bilimsel okur-yazarlık düzeyi ve hücre ünitesine ilişkin başarıya etkisi
- Tez No: 269534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışmada, doğrudan-bağlantılı-yansıtıcı (DBY) bilimin doğasına ilişkinöğretimin, fende üstün başarılı öğrencilerin içerik bilgilerine, bilimin doğasına ilişkinanlayışlarına ve bilimsel okur-yazarlık düzeylerine olan etkisini araştırmakamaçlanmıştır. Bu çalışma, 71 dokuzuncu sınıf fen lisesi öğrencisi iledenkleştirilmemiş grupları içeren yarı-deneysel desen kullanılarakgerçekleştirilmiştir. Deney gruplarında, DBY temelli bilimin doğasına ilişkin öğretimyapılırken, diğer grupta, düz anlatım, gösteri ve soru-cevap etkinlikleri ile bilimindoğasına ilişkin öğretim yapılmıştır. Bu çalışmada, ?Bilimin doğasına ilişkin görüşleranketi-C formu?, ?Bilimin doğasına ilişkin okur-yazarlık testi?, ?Hücre içerik bilgisitesti? ve görüşme tekniği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Daha öncedenbelirlenmiş olan bilimin doğasının boyutlarıyla ilgili analiz çerçevesi kullanılarak,katılımcıların kategorilere ayrılması, ilişkili ölçümler için t-testi ve tek-yönlü çokdeğişkenli varyans analizi (MANOVA) teknikleri kullanılarak veriler analizedilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, uygulamalardan önce, fen lisesiöğrencilerinin bilimin doğasının ?bilimde tek yöntemin olmaması?, ?teori ve kanunarasında herhangi bir hiyerarşinin olmaması? ve ?gözlem ve çıkarım farkı?boyutlarına ilişkin yanlış anlayışlara, ?yaratıcılık ve hayal gücünün rolü? açısındanuzman görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Bu yanlış anlayışların giderilmesindeiseDBY yaklaşımının etkili olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, yaklaşımın,bilimsel okur-yazarlık ve hücre ünitesi içerik bilgisinin öğrenilmesinde de etkiliolduğu belirlenmiştir. Ek olarak, DBY yaklaşımının, bilimin doğasına ilişkin uzmananlayışları kazanmada ve hücre ünitesine ait içeriği öğrenmede, kontrol grubundauygulanan geleneksel yaklaşımdan daha etkili olduğu belirlenmiştir. Fakat bilimselokur-yazarlık düzeyleri açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effectiveness of explicit-embeddedreflective(EER) instruction on nature of science (NOS) understandings, scientificliteracy levels and cell content knowledge of the ninth grade advanced sciencestudents. This study has been conducted with 71 students by using non-equivalentquasi-experimental design. In the treatment groups, the EER teaching has beenconducted while NOS instruction in the comparison group for the same time intervalhas been done by lecture, demonstration and questioning strategies. Views on Natureof Science Questionnaire-Form C, Nature of Science Literacy Test, Cell ContentKnowledge Test, and interviews have been used for data collection. Categorizationof the participants? profiles on the NOS aspects, paired samples t-tests and one-wayMultivariate Analysis of Variance (MANOVA) have been used for data analysis.The results have shown the participants have had misunderstandings about ?onemethod in science?, ?no hierarchy between law and theory? and ?difference betweenobservation and inference? while they have had expert views on ?role of creativityand imagination? at the beginning of the study. For elimination of naïve views, theEER approach has been found as effective. The approach has also been determinedas effective on the increase in scientific literacy levels and learning on cell unit. Inaddition, the EER approach is more effective on learning cell content knowledge andgaining expert understandings of NOS than common approach in comparison group whilethere has been no difference between the scores of two groups in terms ofscientific literacy levels.