Catalytic partial oxidation of propylene on metal surfaces by means of quantum chemical methods
Propilenin metal yüzeyleri üzerinde kuantum kimyasal yöntemler kullanılarak katalitik kısmi oksidasyonu
- Tez No: 269536
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Propilenin, doğrudan, gaz fazındaki kısmi oksidasyon tepkimeleri periyodik Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (YFT) ile Ru-Cu(111) bimetalik ve Cu(111) metalik yüzeylerini temsil eden model levhalar üzerinde gerçekleştirilmiştir.Ru-Cu(111) yüzeyi alttaki Ru(0001) yüzeyini tamamen örten bir Cu(111) tekkatmanı olarak modellenmiştir. Katalitik etkinlik genel olarak kabul görmüş oksimetalikdöngü mekanizmasını izleyerek değerlendirilmiştir.Ru-Cu(111) yüzeyinin, Cu(111) üzerindeki propilen oksimetalikdöngüsü (OMMP) oluşumu için 0.75 eV ve allilik hidrojen çıkarımı için 0.83 eV etkinleştirme bariyerlerine kıyasla, OMMP oluşumu için daha yüksek (0.92 eV) ve allilik hidrojen çıkarımı icin daha düşük (0.48 eV) bariyere sahip olduğu ve bu nedenle incelenmiş olan modeller ve mekanizmaya dayanılarak propilen oksit üretimi icin başarısız olduğu gösterilmiştir. Ru-Cu(111) yüzeyinin seçici bir şekilde propilen oksit oluşumunu katalizleme yetersizliği gözlemini analiz etmek için, bir Lewis asidi sondası olan SO2 oksijenlenmiş Cu(111) ve Ru-Cu(111) yüzeyleri üzerinde adsorbe edilmiş ve iki system üzerindeki, yüzey üzerinde kemisorplanmış oksijenin bazikliğinin bir ölçüsü olan, bağlanma enerjileri karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak, Ru-Cu(111) yüzeyinin propilen oksit oluşumunu seçici olarak katalizlemedeki bu yetersizliğinin nedeni Ru-Cu(111) üzerinde adsorbe olmuş oksijenin Cu(111) yüzeyi üzerindeki oksijene kıyasla daha bazik olmasına bağlanmıştır. Sonuçlar hem propilen epoksidasyonu ile ilgili en son yayınlarla hem de Ru-Cu katalizörlerinin yapısı hakkındaki önceki yayınlarla tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Direct, gas phase propylene epoxidation reactions are carried out on model slabs representing Ru-Cu(111) bimetallic and Cu(111) metallic catalyst surfaces with periodic Density Functional Theory (DFT) calculations.Ru-Cu(111) surface is modelled as a Cu(111) monolayer totally covering the surface of Ru(0001) surface underneath. The catalytic activity is evaluated following the generally accepted oxametallacycle mechanism.It is shown that the Ru-Cu(111) surface has a lower energy barrier (0.48 eV) for the stripping of the allylic hydrogen of propylene and a higher energy barrier (0.92 eV) towards propylene oxametallacycle (OMMP) formation compared to 0.75 eV barrier for OMMP formation and 0.83 eV barrier for allylic hydrogen stripping on Cu(111), and thus ineffective for propylene oxide production based on the investigated models and mechanism. In order to analyze the observed inability of the Ru-Cu(111) surface to selectively catalyze propylene oxide formation, a Lewis acid probe, SO2, was adsorbed on the oxygenated Cu(111) and Ru-Cu(111) surfaces and the binding energies, a measure of the basicity of the chemisorbed oxygen on the surfaces, on two systems are compared.As a conclusion, the reason behind this ineffectiveness of the Ru-Cu(111) surface for selectively catalyzing propylene epoxidation is related to the higher basicity of the atomic oxygen adsorbed on Ru-Cu(111) compared to the oxygen on Cu(111). The results are consistent both with recent publications about propylene epoxidation and previous studies performed about the structure of Ru-Cu catalysts.