Problem structuring with user in mind: User concept in the architectural design studio
Kullanıcı fikriyle tasarım problemini kurmak: Mimari tasarım stüdyosunda kullanıcı kavramı
- Tez No: 269550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA ERKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kullanıcı bilgisi ve tasarım arasındaki probleme yönelik, bu tez kullanıcı kavramının bir kavram olarak, tasarımcının kullanıcı anlayışını biçimlendirerek ve bilgi kullanımı ve çözüm üretimini etkileyerek problemi kurma sürecindeki yönlendirici rolünü vurgular. Mimari tasarım stüdyosu'nda süregiden sınırlı kullanıcı kavramı göz önüne alınarak, problemler bu kavramın oluşumunda, özellikle kullanıcı niteliklerini kapsama kapasitesinin ve tasarımla ilişkisinin belirlenmesinde etkin olan bilgi ve tasarım bağlamlarına referansla belirlenmiştir. Bilgi bağlamının sınırlı içeriği ve tasarım ve bilgi bağlamları arasındakı yalıtılmışlık problemleri tasarım stüdyosundaki kullanıcı kavramının temel sorunsalını oluşturur ve kullanıcı anlayışında bir değişimin gereğine işaret eder. Bu tez, söz konusu değişimi tanımlamak için vurgulanan bağlamlara referansla bir kavramsal çerçeve oluşturmayı amaçlar. Bilgi bağlamının genişlemesi Evrensel Tasarım bakış açısından, çeşitlilik, kullanıcı deneyimi ve kullanıcıyı deneyimle bilme nosyonlarına odaklı tanımlanmıştır. Tasarım ve bilgi bağlamları arasındaki yapıcı ilişki ise tasarımsal bilme nosyonuna referansla, kullanıcıyı tasarımsal olarak bilme şeklinde kavramsallaştırılmış ve kullanıcı bilgisinin problem kurma sürecinin parçası olarak üretilmesi ve bu temelden tasarım kavramlarının üretilmesi olarak tanımlanmıştır. Önerilen çerçevenin potansiyelleri bir mimari tasarım stüdyosu deneyimiyle örneklenmiştir. Analiz çalışması, kullanıcıyı öğrenme süreci, problem kurma sürecinin parçası olarak gerçek kullanıcı araştırması biçiminde düzenlendiğinde, öğrencilerin çeşitli kullanıcı deneyimlerini elde etmelerinin ve bu bilgiyi kullanıcı perspektifiyle ve kullanıcı bilgisi temelli tasarım kavramlarıyla çözümlere dönüştürmelerinin mümkün olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak önerilen kavramsal taban stüdyoda kullanıcı kavramının çeşitli kullanıcı deneyimlerini içerecek biçimde gelişmesini sağlamakla kalmaz, bu gelişimin tasarımsal olmasını da sağlar.
Özet (Çeviri)
Dealing with the problem between user related knowledge and design, the present thesis underlines the guiding role of designer?s user concept as a concept in problem structuring, by framing his/her understanding about user and influencing knowledge use and solution generation. Considering limitations of prevailing user concept in the architectural design studio, underlying problems are detected with reference to knowledge and design contexts, which have critical influence on the formation of user concept, particularly on its capacity to cover qualities of user and its relation with design. Defined narrow content of knowledge context and the detachment between design and knowledge contexts constitute the problematic basis of limited user concept and indicate a need for a shift in student?s user understanding. The thesis aims to provide a conceptual framework to define required change referring underlined contexts. The broadening of knowledge context is defined addressing unifying perspective of Universal Design, with its emphasis on diversity, user experience, and knowing user by experience. With reference to the notion of designerly ways of knowing, required constructive relation between knowledge and design contexts is reconceptualized as designerly way of knowing user and defined as user related knowledge generation as part of problem structuring and design concept generation through this knowledge base. The potentials of proposed framework are exemplified by an architectural design studio experience. The analysis shows that when student?s user learning is organized within student?s actual user investigation as part of problem structuring, it is possible for students to acquire needs and expectations of diverse users and translate them to solutions from user perspective generating user related design concepts. Therefore, proposed conceptual base promises to improve user concept of student not only to involve experiences of diverse users, but also to be designerly.