Analytical investigation of AASHTO LRFD response modification factors and seismic performance levels of circular bridge columns
AASHTO LRFD davranış modifikasyon faktörlerinin ve dairesel köprü kolonlarının performans seviyelerinin analitik olarak irdelenmesi
- Tez No: 269564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Köprüler için mevcut sismik tasarım yöntemi iki belirgin başlık altında sınıflandırılabilir: (i) kuvvet esaslı ve (ii) performans esaslı. AASHTO LRFD sismik tasarım şartnamesi kuvvet esaslı tasarım yönteminin özellikle Türkiye'de kullanılan tipik bir örneğidir. Buna göre, ?Kritik Köprüler?, ?Gerekli Köprüler? ve ?Diğer Köprüler? olmak üzere üç farklı önem kategorisi tanımlanmıştır.Bu sınıflandırmalar, çoğunlukla tasarım depremi sonrasındaki kullanışlılık gereksinimleri gözönüne alınarak mesnetlendirilmiştir. Sismik olay boyunca köprünün genel performansı açık bir biçimde tanımlanamamıştır. Belirlenmiş önem kategorisi için tayin edilmiş kullanışlık gereksinimleri farklı davranış modifikasyon faktörlerinin kullanılmasıyla sağlanacağı kabul edilir. Davranış modifikasyon faktörü doğrudan doğruya direnç gösteren kolona sağlanan mukavemet ile ilintili olmasına rağmen,bu faktör farklı mühendislik tepki ölçüleri de dahil olmak üzere tayin edilmiş performans seviyeleri ile ilişkilendirilebilir.Bu çalışma kapsamında, AASHTO LRFD `ye göre tasarımlanmış ve değişken kolon boy/çap oranı, kolon çapı, eksenel yük oranı, davranış modifikasyon faktörü ve elastik tepki spekrum datasına sahip 27216 münferit dairesel köprü kolon modeli, tepki spektrum analizi ve artımsal itme analizi gibi bir dizi analiz aracığıyla irdelenmiştir. ?Tam Fonsiyonel?, ?İşlevsel? ve ?Geciktirilmiş İşlevsel? olmak üzere kriterleri kolon deneylerinden gözlenmiş muhtelif hasar durumlarına tekabül eden kolon ötelenme ölçütüne göre seçilmiş üç farklı performans seviyesi tanımlanmıştır. Analiz sonuçları kullanılarak münferit köprü kolonlarının performans sınıflandırması yapılmıştır. İrdenlenmiş durumların sismik davranışları, inelastik deplasman kapasite istem oranı ve davranış modifikasyon faktörü gibi muhtelif ölçülere göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Current seismic design approach of bridge structures can be categorized into two distinctive methods: (i) force based and (ii) performance based. AASHTO LRFD seismic design specification is a typical example of force based design approach especially used in Turkey. Three different importance categories are presented as ?Critical Bridges?, ?Essential Bridges? and ?Other Bridges? in AASHTO LRFD. These classifications are mainly based on the serviceability requirement of bridges after a design earthquake. The bridge?s overall performance during a given seismic event cannot be clearly described. Serviceability requirements specified for a given importance category are assumed to be assured by using different response modification factors. Although response modification factor is directly related with strength provided to resisting column, it might be correlated with selected performance levels including different engineering response measures.Within the scope of this study, 27216 single circular bridge column bent models designed according to AASHTO LRFD and having varying column aspect ratio, column diameter, axial load ratio, response modification factor and elastic design spectrum data are investigated through a series of analyses such as response spectrum analysis and push-over analysis. Three performance levels such as ?Fully Functional?, ?Operational? and ?Delayed Operational? are defined in which their criteria are selected in terms of column drift measure corresponding to several damage states obtained from column tests. Using the results of analyses, performance categorization of single bridge column bents is conducted. Seismic responses of investigated cases are identified with several measures such as capacity over inelastic demand displacement and response modification factor.