Quality of service aware dynamic admission control in IEEE 802.16jnon-transparent relay networks
Transparan olmayan IEEE 802.16j röle ağlarda servis kalitesi farkında dinamik kabul denetimi
  1. Tez No: 269584
  2. Yazar: EDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. CEVAT ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde, kişiler arası sanal iletişim hızla gelişmektedir. İnsalar her zaman ver her yerde çevirim içi olmak isterler. Bu talep karşısında, kablosuz teknolojiler gelişmeye ve daha geniş alanlarda daha çok kişiye servis vermeye başladılar. Bunun sonucunda, geniş bant kablosuz erişim olarak da bilinen mikro dalga erişim için dünyada yaygın birlikte çalışabilirlik (Wimax) teknolojisi dördüncü nesil iletişim geliştirildi.Kent çapında ağ olarak da adlandırılan Wimax, IEEE 802.16 standardına bağlı olarak oluşturulmuştur. Bu standartta bir baz istasyonu (BI) mobil istansyonlara (MI) kablosuz servis sağlamaktadır. Fakati bazı yüksek yapıların bulunduğu yerleşkelerde, BI ve MI arasındaki radyo sinyalleri gölgelemeden dolayı çok düşmekte ve hatta kaybolmaktadır. Bu yüzden arada taşıyıcı görevi gören yeni bir istasyon IEEE 802.16j standardı kapsamında geliştirilmiştir. Bu röle istasyonları hem kapsama alanı genişletmek hem de taşınan veri miktarını arttırmaya yarar. Bu iyileştirme sonucu, çağrı kabul denetimi konusu kapsama alanı genişletme özelliğine sahip transparan olmayan röle ağlarda açık olarak kalmıştır.Bu tezde, servis kalitesi farkında transparan olmayan IEEE 802.16j destekli transparan olmayan röle ağlarda dinamik kabul denetimi için bir algoritma öne sürülmüştür. Amacımız daha fazla kullanıcıya servis sağlamak, kullanıcılara sağlanan bant genişliğini verimli hale getirmek, transparan olmayan röle istasyonuna kabul denetimini hakkını vermek ve son olarak, bir röle istasyonuna bağlı mobil istasyonların diğer istasyonlardaki yoğunluktan çok fazla etkilenmemesini sağlamaktır. Similasyon sonuçları da gösteriyor ki önerilen algoritma mevcutta bulunanlardan cok daha iyi sonuç vermektedir. Aynı zamanda bu algoritma transparan olmayan IEEE 802.16j röle ağlarda uygulanan dinamik kabul denetimi algoritmaları arasında öncü niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, telecommunication is improving rapidly. People are online anywhere anytime. Due to increasing demand in communication, wireless technologies are progressing quickly trying to provide more services in a wide range. In order to address mobility and connectivity requirements of users in wide areas, Worldwide Interoperability for Microwave Access (Wimax) has been introduced as a forth generation telecommunication technology.Wimax, which is also called Metropolitan Area Network (MAN), is based on IEEE 802.16 standard where a Base Station (BS) provides last mile broadband wireless access to the end users known as Mobile Stations (MS). However, in places where high constructions exist, the signal rate between MS and BS decreases or even the signal can be lost completely due to shadow fading. As a response to this issue, recently an intermediate node specification, namely Relay Station, has been defined in IEEE 802.16j standard for relaying, which provides both throughput enhancement and coverage extension. However, this update has introduced a new problem; call admission control in non-transparent relay networks that support coverage extension.In this thesis, a Quality of Service (QoS) aware dynamic admission control algorithm for IEEE 802.16j non-transparent relay networks is introduced. Our objectives are admitting more service flows, utilizing the bandwidth, giving individual control to each relay station (RS) on call acceptance and rejection, and finally not affecting ongoing service flow quality in an RS due to the dense population of service flows in other RSs. The simulation results show that the proposed algorithm outperforms the other existing call admission control algorithms. Moreover, this algorithm can be interpreted as pioneer call admission control algorithm in IEEE 802.16j non-transparent networks.