Toplam kalite yönetimi uygulamalarına halkla ilişkilerin katkısı
The Assistance of public relations to the total qualitiy management apply
  1. Tez No: 94852
  2. Yazar: HASAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR ONAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Günümüz işletmeleri yoğun bir rekabet atmosferi içerisinde varlıklarını devam ettirme çabasındadırlar. Klasik yönetim düşüncesine göre, yegane rekabet unsuru, maliyet (fiyat) olarak değerlendiriliyordu. Ancak çağımız işletmeleri ve yönetimleri yeni yaklaşım ve felsefelerle tanıştılar; Kalite yönetimi, Halkla ilişkiler, İnsan Kaynaklan Yönetimi, vb. gibi... Pazarlann artık kalite bilinciyle hareket ettiği, beklentilerin sürekli değişim gösterdiği ve isteklerin tatmin edilmesinin ancak mükemmel organizasyon ve yönetim sürecinde sağlanabileceği bir gerçektir. Kaliteli mal ya da hizmet üretmek, ancak kaliteli bir yönetim sistemiyle olur. Kaliteli bir yönetiminse, kaliteli bir halkla ilişkileri gerektirdiği açıktır. Her iki kavramda da ortak olan unsur, TKY'de kalite herkesin işidir, genel müdürden işgörenlere kadar, halkla ilişkilerde de genel müdürden kapıdaki görevliye kadar bir sorumluluk vardır. Her ikisinin de temel malzemesi insandır, eğitilmiş insan; çevresine saygılı, sorumluluk sahibi, öğrenen ve birikimini içinde olduğu sistemin tüm süreçlerinde kullanabilen insan. Sonuçta, sistem süreçlerinin çıktısı ister ürün, ister hizmet olsun her ikisinin de hedefi, müşteri memnuniyetidir. TKY'nin yeni bir kavram ve yönetim felsefesi olması sebebiyle kurumsallaşması müşterilere ve kamuoyuna işletmenin kendini anlatabilmesi, imaj ve saygınlığını pekiştirmesi için yoğun bir halkla ilişkiler desteğine ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Dinamik bir çevrede TKY felsefesi ile halkla ilişkiler yaklaşımı insana, iletişim ve iyileştirme süreçlerine verilen önem noktasında buluşuyorlar. Her ikisi de memnuniyet ve mutluluk yaratma peşindedirler. Yöneticiler, kalite felsefesini yerleştirmek, devamlılığını sağlamak ve kalite imajı ile firma imajını birleştirmek, iç ve dış müşterilerin memnuniyetini sağlamak için halkla ilişkiler birimi ile sürekli“daha iyi nasıl koordinasyon sağlanm?”düşüncesinte peşinde olmalıdırlar. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Novadays, managements are struggling to continue their personality in a high competition atmosphere. For classical management idea, the only competitive element was“cosf, but in this new century companies' managements have just met with new perspectives and new philosophies; such as ”Quality Management“,”Public Relations“, ”Human Resources Managemenef, etc... The fact is, markets are aware of quality. Expectations are changing continiously, and the only satisfaction way is perfect organisation in a management process. Qualify product on service providing is only based on qualified management system. Qualified management influences qualified public relations. There is one common root on this two concepts. Quality is everybody's business. From general manager to employees. There is a responsibility, form a general manager in a charge of public relations to a employee. The basic material of these two disciplines is person, person, who has a responsibility, well educated, and respectfull to the nature. This kind of people searches, and uses this knowledge in all steps of the system, which includes him/her inside. Finally the product of the process, either product or service, aims customers' pleasure. Because of Total Quality Management“ is a new concept and a new management philosophy, it needs a dense support of ”Public Relations“ to explain itself to the customers and public opinion to proof its image and respect, and being associated. On a dynamic environment Total Quality Managemenf and ”Public Relations“ are getting united on a point of caring about people on communication and inproving process. Both of them are aimed to pleasure and happiness. Managers must aim to better coordination with ”Public Relations Department" on developing the philosophy about quality and providing its continuity, combining the image of quality and company image to provide the pleasure of their local and foreign customers.