Appropriation and allocation in the (re) production of public spaces: A survey on three cases from ankara
Kamusal mekanların (yeniden) üretilmesinde sahiplenme ve tahsis etme: Ankara?dan üç örnek üzerine bir araştırma
- Tez No: 269590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. CANA BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
?Kamusal alan?ın toplum ve değerlerini işaret eden bir kavram olmasından ötürü kamusal alanlar kentin en önemli mekânlarını oluştururlar. Bu mekânlar, topluma kendini ifade etme ve tanımlama imkânı yaratmalarının yani sıra, kentlinin günlük yaşamını anlamlandırma ve yönlendirme potansiyeline sahiptir. Kamusal alanlar kendiliğinden olan değişimlere veya müdahalelere açık kent mekânlarıdır. Bu tezde, bu süreçlerde gözlemlenebilecek olan iki gelişme incelenmektedir: insanoğlunun içgüdüsel bir yaklaşımı olan `sahiplenme' ve kamusal kent mekânları üzerine müdahalede, maksatlı bir araç olarak `tahsis etme'.Araştırma, kamusal mekân kullanımındaki bazı durumlarda kalıcı olan `geçiciliğe' vurgu yapmaktadır. Bu çalışmada, Ankara'daki Olgunlar ikinci el kitapçılar sokağı, Opera Çarşısı ve Sıhhiye Fuar Çarşısı olarak adlandırılan üç kamusal mekânın değişim süreci bu açıdan analiz edilmektedir. Ankara'daki bu üç kentsel gelişim örneğinde, kamusal kent mekânlarının; (yeniden)üretilme sureci, gelişimi, kent ve toplum üzerindeki sosyal ve mekânsal etkisi incelenmekte ve ayrıca belediyeler gibi yetkili mercilerin çalışılan kamusal mekânlara karşı tutumu irdelenmektedir.Bulgulara bağlı olarak örnek çalışmaların karşılaştırılması yoluyla yapılan değerlendirmenin ardından, kamusal mekânların değişen kullanımları, toplumun günlük pratikleri, yasam değerleri ve ayrıca mekânla etkileşimleri göz önünde bulundurularak, kamusal mekânlarda geçicilik kavramının kent kapsamında alternatif bir tasarım aracına dönüştürülüp dönüştürülemeyeceği sorusuna cevap aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public space is one of the most essential components of urban spaces, as the notion refers to the society and its values. Besides, public spaces provide the society with an opportunity of expression and identification; they have the potential of signification and of orientation of citizens? daily life. Public spaces are the urban places which are subject to either spontaneous or intentional transformations. In the present thesis, two developments which can be observed in these processes are examined: `appropriation? as an instinctive behavior of human beings and `allocation? as a deliberate tool of intervening on urban public spaces.The research emphasizes `the temporality? in the usage of public spaces which become permanent in some cases. In the present study, the transformation process of three public spaces in Ankara, namely Olgunlar Bouquiniste Street, Opera Bazaar and Sıhhiye Fair Bazaar are analyzed from this perspective. In the three cases of urban development in Ankara, the (re)production process of urban public spaces, their evolution and their socio-spatial effects upon the city and also the society are examined and also the attitude of the authorities, such as Municipalities towards the studied public spaces is scrutinized.Depending on the findings, after the evaluations and interpretations made through the comparison of the case studies, the answer of whether `the notion of temporality in public spaces can be converted into an alternative design tool in urban scope? is sought concerning the changing uses of public spaces, daily trajectories and life values of the society and also its interaction with space.