İmar planlarında fiziksel kararların oluşturulmasında kentsel tasarım endişesi
Anxiety of urban design at constitute of physical decisions of city planning
  1. Tez No: 13529
  2. Yazar: İHSAN GÖKHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN YAŞLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İMAR PLANLARINDA FİZİKSEL- KARARLARIN OLUŞTURULMASINDA KENTSEL TASARIM ENDİŞESİ (Yüksek Lisans Tezi) İ. Gökhan ÇETÎN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 199 0 ÖZ Kentlinin sağlığı ve mutluluğu ile toplum yaşamını kö tü yönde etkileyen bozulmuş kentsel mekanların daha sağ lıklı bir yapıya kavuşturulması/ bugün uygulanan imar plan ları, kanun ve yönetmelikleri ile gerçekleştirilememekte- dir. Bundan dolayı, bu tez çalışmasında öncelikle kentsel mekanların biçimlenmesinde olumsuz etkiler yaratan neden ler incelenmiştir. Bu çalışmanın ışığında, sorun yaratan te mel nedenlerin başında, kentsel toprakların özel mülkiyete geçerek imar planlarında parselasyon sisteminin, uygulama da da, küçük parsel ölçeğinde yapılaşmanın getirilmiş ol ması görülmüştür. İmar planlarının nitelikleri, yönetme liklerin getirdiği olumsuz kısıtlamalar, plan değişiklik lerinin sebep olduğu kentsel mekanların yitirilmesi, ula şım planlamalarının sokak oluşumlarına etkileri de bu ça lışmada incelenen diğer etkenler olmuştur. Sonuçta ise sağlıklı ve yeterli kentsel mekanların oluşabilmesi için kentsel toprak mülkiyetinin niteliğinin değişmesi, imar planlarıyla ada ölçeğinde yapılaşmanın getirilmesi yaya ağırlıklı ulaşım planlamasının benimsenmesi, imar mevzu atıyla yapı konumlandırma ve biçimlendirmede aşırı kısıt lamaların kalkması, imar planı değişiklikleri ve yoğunluk artırımları ile kentsel açık alanların yok olmasının ön lenmesi ve kentsel mekanları düzenleme görevinin Kentsel Tasarım disiplinine bırakılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
31 ANXIETY OF URBAN DESIGN AT CONSTITUTE OF PHYSICAL DECISIONS OF CITY PLANNING (M.SC. Thesis) I. Gökhan ÇETÎN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1990 ABSTRACT It seems, to ensure the health and happiness of citizen! and to rearrange spoilt urban spaces which effect citizen's life negatively, are impossible under the circumstance of laws and regulations and city plannings which are in power today. On account of this, in this thesis, the reasons of ne gative formation of urban spaces are researched, in the very first place. By the enlightment of preliminary works, one of the main reasons of origin problem is? urban lands, changing hand to private property becomes subdivided, these subdivided Lands, later on, becomes smaller parcels ant at the result, constructions built up on these small parcels. Specifications of city plannings excessive restrictions of regulations, disappearance of urban lands because of variations of city plannings, effects of transportation plannings to street for mations are other factors examined in this thesis. In conc lusion, for organisation of healty and sufficient urban spaces, the advices below are proposed in this thesis; Variations of urban land proprietorship quality, formation of ward scale constructing by city plannings, appropriation of pedestrian trans portation plannings, removement of excessive limitati ons at formation and location of buildings according to re gulations, preservation of recreational open areas.