Effect of support material in NOx storage/reduction catalysts
NOx depolama/indirgeme katalizörlerinde alttaş malzemenin katalize etkisi
  1. Tez No: 269592
  2. Yazar: RUSLAN HUMMATOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DANİELE TOFFOLİ, YRD. DOÇ. DR. HANDE TOFFOLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ulaşım ve sanayideki enerji ihtiyacı büyük oranda fosil kaynaklı yakıtlardan karşılanmaktadır. Bu, kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlara neden olmaktadır. Yakıtın taşıtlarda daha verimli kullanılmasi için dizel ve gazla çalışan motorlar üretilmiştir. Bu motorlar daha küçük yakıt/hava oranında çalıştığı için nitrojen oksit salınımının azaltılması zorlaşmıştır. Bu nedenle NOx depolama/indirgeme (NSR) katalizörleri geliştirilmiştir. Motorda oksijen oranı fazla olduğu zaman katalizörün alkali veya alkali-toprak bileşeni nitrojen oksitleri tutulmakta, daha sonra yakıt oranı fazla olduğu zaman depolanan nitratlar N2 ve O2 gazları olarak indirgenmektedir. NSR katalizörünü gelistirmek için sistem parametreleri, katalizör bileşenleri, reaksiyon ortamları deneysel olarak genişce incelenmiştir. Ayrıca, teorik olarak nitrojen oksitlerin değişik katalizör bileşenleri üzerindeki bağlanma enerjisi ve yapısal ozellikleri hesaplanmaktadır.Titanyum dioksitin diğer oksitlerle karıştırılarak NSR katalizörünün ana problemlerinden olan sulfür zehirlenmesine karşı direnci artırdığı deneysel olarak gözlemlenmiştir. Bu nedenle, bu tezde (001) ve (101) TiO2 anatase yüzeyleri incelendi. Barium oksit monomer ve katmanlarinin (001) anatase yüzeyinin elektronik yapısına etkisi çalışıldı. Daha sonra TiO2'in alttaş malzeme olarak kullanılmasının etkilerini gözlemlemek için, NO2 ve SO2'in desteklenmemiş ve anatasla desteklenmiş (100) BaO yüzeyiyle etkileşmesi karşilaştırıldı. Titanyum dioksidin sulfür zehirlenmesine karşi etkisi yalnız belirli durumlarda gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Energy need in transportation and industry is mainly met by fossil fuels. This causes consumption of resources and some environmental problems. Diesel and gasoline engines are developed to consume fuel efficiently in vehicles. Since these engines work in a low fuel to air ratio, it becomes difficult to reduce nitrogen oxide emission. For this reason NO x storage/reduction (NSR) catalysts have been developed. While engines are operating under lean conditions alkaline or alkaline-earth component of NSR catalysts capture nitrogen oxides and during fuel rich period stored nitrates are reduced to nitrogen and oxygen gases. To develop this technology, different system parameters, for example system components and reaction environments have been widely investigated experimentally. To supplement the experimental findings, binding energies and structural properties of NO x on different catalyst components have been investigated theoretically.It has been experimentally observed that adding TiO2 to other conventional support materials increases resistance against sulfur poisoning, which is one of the main problems concerning NSR catalysts. For this reason, in this thesis (001) and (101) anatase surfaces have been investigated. Moreover, the effects of barium oxide units and layers on the electronic properties of the (001) anatase surface have been studied. To observe the effects of TiO2 as a support component, interactions of NO2 and SO2 on the unsupported and anatase supported (100) BaO surfaces have been compared. A clear increase in sulfur resistance has been observed in the presence of TiO2 in the catalyst under certain conditions.