İnsanda reaksiyon zamanını ölçen bir sistem tasarımı ve uygulaması
Human reaction time in a system design and implementation of the measure
  1. Tez No: 269601
  2. Yazar: FATİH ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, bilgisayar teknolojisi ile tıp bilimlerinden fizyoloji alanında, insanda reaksiyon zamanı ölçme testlerinin güvenilir ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için bir sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, halen yaygın olarak kullanılmakta olan ?Elektronik Kronoskop Sistemi? nin yerine kullanılabilecek bir bilgisayar yazılımı ve donanımı geliştirilmiştir. Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencilerden gönüllü denekler üzerinde basit reaksiyon, seçimli reaksiyon, ayırt edici reaksiyon zamanları ile işitsel reaksiyon zamanları ölçülerek öğrencilerin reaksiyon zamanlarına yönelik veriler ortaya konmaya çalışılmıştır. Geliştirilen reaksiyon zamanı ölçüm sistemi ile elde edilen veriler, bir veri tabanı oluşturularak tüm değerler kaydedilmiştir. Testler sonucu elde edilen bulgular ile profesyonel psikoteknik test makinesinden elde edilen bulguların uyumluluğu incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda psikoteknik tepki zaman testlerinin bu cihaz ve program ile yapılabileceği sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, computer technology and medical science in the field of physiology of the human tests measuring reaction time in a reliable and accurate for the realization of a system intended to develop. In our study, which is still widely used“Electronic Kronoskop System”can be used instead of a computer software and hardware has been developed. Trakya University Department of Computer Engineering who are studying at the volunteers from students on the simple reaction, selective reaction, distinguishing reaction time and auditory reaction time were measured and the reaction time for the student data have been trying to put forward. Reaction time measurement system was developed with the obtained data, creating a data base of all the values were recorded. Obtained as a result of the test findings and the findings obtained from the professional psycho-test machine compliance were examined. Reviews of this device and as a result of psycho-reaction time test can be done with the program was concluded.