Ulusal sağlık bilgi sistemi için bir model tasarlanması ve bazı modülleri için bir bilgisayar yazılımının geliştirilmesi
A model for national health care record system design and development of software for some modules
- Tez No: 269602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hastaneler, Family Medicine, Computer Engineering and Computer Science and Control, Hospitals
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünyada gelişmelerin en hızlı olduğu alanlardan birisi de bilişim teknolojileridir. Bu gelişmelerin tıbba yansımalarından biri ise elektronik sağlık kayıtlarındaki gelişmelerdir. Bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeye ayak uydurabilmek için sağlık sektörü de hızla elektronik sağlık kayıtlarına yönelmekte ve bu gelişmelerin beraberinde getirdiği hızı, karar desteğini ve hasta güvenliğini bireylere yansıtmaya çalışmaktadır. Türkiye'de gerek bilişim teknolojilerinde, gerekse sağlık alanında hızlı gelişmeler ve değişimler gerçekleşmektedir. Bu yeni yapılanma sürecinde uygun adımların atılması ve geri dönülmesi zor, masraflı ve zaman kaybettirici yollara girilmemesi önemlidir. Bu nedenle, bilimim dünyasının karar vericilere daha üstün ve alternatif seçenekler göstermeleri daha da önem kazanmaktadır. Bu tezin sağlık alanındaki değişimleri olumlu çıktılara dönüştürme fırsatını oluşturmak açısından bir bilişim alternatifi sunmasını bekliyoruz.
Özet (Çeviri)
One of the fastest developing fields in the world is information technology. One of the medical reflections of these developments is the improvement in health care records. In order to keep pace with rapid developments in information technology, the health sector rapidly heads towards electronic health data recording systems and tries to provide individuals with the speed, decision support and patient safety coming with these developments. Rapid changes and developments are taking place in both the IT and Health sectors in Turkey. In this new structuring process, it is important for Turkey to take appropriate steps and avoid costly and time-consuming ways difficult to backtrack. For this reason, it is getting more crucial for science to present superior alternatives to decision makers. In this thesis, we aim to offer an IT alternative in order to create an oppurtinity to convert changes in the health sector to positive outcomes.