Metileugenolün testis üzerindeki etkilerinin ışık mikroskobik düzeyde incelenmesi
Investigation of effects of methyleugenol on testis by light microscope
  1. Tez No: 269613
  2. Yazar: YELİZ ŞEN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÇERKEZKAYABEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, bir besin katkı maddesi olan metileugenol'ün testis üzerine etkileri araştırıldı. Metileugenol'ün 10 mg/kg/gün ve 30 mg/kg/gün vücut ağırlığı dozları (% 0,5 metil selüloz içinde) intragastrik 10 gün süreyle hayvanlara verildi. Deney süresinin sonunda ışık mikroskobu ile metileugenol etkisiyle çeşitli dejeneratif değişikliklerin meydana geldiği tespit edildi. Seminifer tübül epitelinde düzensizlik meydana geldiği, epitelde hücrelerarası boşlukların arttığı ve bütünlük kaybının oluştuğu gözlendi. Epitel hücrelerinde yer yer membran kaybı ve özellikle nukleus etrafında sitoplazma kaybı meydana geldiği belirlendi. Seminifer tübül epitelinin bazal membranının ve interstisyel bağ doku alanlarının kontrol grubu ile kıyaslandığında korunduğu gözlendi. Her iki dozda da gözlenen bu nekrotik değişiklikler, metileugenol'ün 10 ve 30 mg/kg/gün dozlarında testis üzerine toksik etkisine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of methyleugenol, food additive, on the testis was investigated. 10 mg/kg/day and 30 mg/kg/day body weight doses of methyleugenol (in % 0.5 methylcellulose) were given by gavage for ten days. At the end of ten days, it was observed that several degenerative changes occurred by the effect of methyleugenol by light microscope. It was determined that disordering of epithelia of seminiferous tubules and increasing of intercellular space of epithelial cells and loosing of integrity of tubule?s epithelia. Degeneration of cell membrane of epithelia and loosing of cytoplasm especially around the nucleus were detected. Basal membrane of seminiferous tubule?s epithelia and connective tissue of inter seminiferous tubule area remained by comparison of control group. Necrotic changes observed in both doses indicate toxic effects of methyleugenol in testis in 10 and 30 mg/kg/day doses.