TS ISO EN/IEC 17025:2007 standardına akredite emisyon ölçüm deney laboratuvarlarının yeterlilik/karşılaştırma testlerinin analizi ve saha çalışmalarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilerek risk analizlerinin yapılması
TS EN ISO/IEC 17025:2007 standard accredited laboratories proficiency test measurement/test analysis and comparison of the occupational health and safety orientation course study of evaluation of the risk analysis be done
- Tez No: 269614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Mechanical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çevresel analizlerin yapıldığı ve TS 17025 ?Deney ve Kalibrasyon Laboratuarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar? standardına göre akredite edilmiş uluslar arası izlenebilirliği olan bir çevre analiz laboratuarının performans tespiti ve sonuçlarının güvenilirliğinin belirlenmesine yönelik sahada Laboratuarlar Arası Karşılaştırma (LAK) testleri yapılmıştır. Performansın tespiti, önceden katılımcılara deklare edilen bir protokol ve prosedürler dizisi dahilinde gerçekleştirilmiştir. Baca gazı analizi ve örnekleme sonuçları akredite olan diğer katılımcı laboratuarların sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve analiz edilmiştir. Kullanılan donanım, uygulanan prosedürler, deney sonuçlarının kalitesinin temini, saha ve laboratuar analiz süreçlerinde izlenebilirlik halkası sağlanmıştır. Ayrıca çalışmaların başlangıcından sonuna kadar insan faktörünün olabileceği tüm süreçlerin iş sağlığı, iş güvenliği ve fabrika emniyeti yönünden değerlendirmeleri ile mevcut risk analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental analysis and the TS on the 17025th“Competence of Testing and Calibration Laboratories for General Terms”accredited according to standard international traceability as an environmental analysis laboratory performing the identification and determine the reliability of the results for the experimental work in the field have been made. A specific protocol for the determination of performance and an array of procedures performed within the flue gas sampling analysis results compared with results of accredited laboratories and the other participants were analyzed. The hardware implemented procedures, ensure the quality of experimental results, field and laboratory analysis has been provided to the process of traceability loop. In addition, beginning until the end of the study of human factors, occupational health of the whole process of ducts, in terms of job security and plant safety were evaluated. Risk analysis was carried out.