Edirne'deki tarihi eğitim yapılarının pencere sistemleri, sorunları ve çözüm önerileri
Window systems of the historical education buildings in Edirne, issues and solution proposals
- Tez No: 269626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KIRAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmada, Edirne Kent Merkez'inde geleneksel yapım sistemleri ile yapılmış tescilli eğitim yapılarında bulunan pencerelerin geçmişteki ve günümüzdeki durumları incelenmektedir, bu yapıların pencere doğramalarının sorunlarına çözüm önerileri sunulmaktadır. Çalışma için Edirne'deki onbir adet tescilli eğitim yapısından sekiz adedi seçilmiştir.Çalışmanın; birinci bölümü, çalışmada izlenen metaryal ve motodun yer aldığı giriş bölümüdür.Pencerelerin tarihsel gelişimi, görevleri, türleri ve sınıflandırması ikinci bölümde yer almaktadır.Üçüncü bölümde ise, eğitim yapılarının pencerelerinde karşılaşılan sorunlara ve değiştirilme nedenlerine yer verilmektedir.Dördüncü bölümde; Edirne'de 19. yy sonu 20. yy'ın başında yapılmış sekiz adet eğitim yapısının araştırması yapılmakta, bu yapıların, tarihçesi, plan özellikleri, cephe ve pencere özellikleri, pencere değişimleri ve orijinal pencerelerin tespiti olmak üzere dört alt başlıkta incelenmektedir.Beşinci bölümse değerlendirme ve çözüm önerilerinin bulunduğu son bölümdür.Çalışmanın, gelecekte bu tip tescilli yapılarda yapılabilecek pencere değişimleri ve benzer uygulamalara rehber olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The past and present conditions of the windows which were done by traditional construction systems in the city center of Edirne, found in the registered education buildings, have been examined in this research. The solution proposals have been presented for the window frames problems of these buildings.From the eleven registered education buildings , eight of them were chosen for this research.The first part of this research in which the material and method ,determined in this research, have been pointed out is the introduction part.The historical development of these windows , functions , types and classification have been pointed out in the second part.The problems , encountered in the windows of education buildings and modification causes have been pointed out in the third part.In the fourth part the research of eight education buildings , which were built at the end of nineteenth century and at the beginning of the twentieth century in Edirne , have been mentioned . The brief historical account of these buildings , the plan features , the facade and window features , window variations and detection of original windows have been examined at the four subtitles .The fifth part in which evaluation and solution proposals have found is the last part.This research was aimed to be a guide for the window variations ,which can be done in this type of registered buildings, and similar applications in the future.