MPEG-2 kodlanmış video görüntülerinin içerik tabanlı sorgulanması
Content based querying for MPEG-2 coded video files
- Tez No: 269625
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURŞEN SUÇSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, günümüzde yaygın olarak kullanılan video sıkıştırma yöntemlerinden olan MPEG-2 yöntemi kullanılarak sıkıştırılmış video görüntülerinin içerik tabanlı sorgulanmasına imkân sağlayan bir sistem geliştirmektir. Geliştirilen sistem MPEG-2 yöntemi kullanılarak sıkıştırılmış video dosyaları içersinde yer alan resim çerçevelerini elde ederek, bu resim çerçeveleri içersinde yer alan sahne metni ve yapay metinlerin konumlarını tespit etmektedir. Konumları tespit edilen bu ifadeler, OCR işlemine tabi tutularak, resim çerçevesinin içeriği hakkında bilgiler vermektedir. Elde edilen bu bilgiler veritabanına kayıt edilerek, video dosyasının içerik tabanlı sorgulanması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is developing a new system for querying the files which are coded by a popular video compression method MPEG-2. Developed system extracts picture frames from MPEG-2 coded video files, gets the scene texts and artificial texts on that picture frames. Extracted texts will be processed by OCR. The outputs of OCR process give information about picture frames. By storing the information extracted from picture frames in database, the processed video will be suitable for content querying.