Trakya bölgesi sanayi atık sular ve toprak içinde poli aromatik hidrokarbon kirleticilerinin tayini
Determination of poly aromatic hydrocarbons in industrial wastewater and soil from thrace region
  1. Tez No: 269627
  2. Yazar: NEŞE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ İBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda, Türkiye'nin kuzey batısında yer alan Trakya bölgesinden alınan atık su ve çamur numunelerindeki Poli aromatik hidrokarbonlarının kalitatif ve kantitatif tayinini amaçladık. Trakya bölgesi özellikle bitmiş tekstil sanayisi olmak üzere endüstriyel olarak oldukça gelişmiştir ve bu çevre açısından önemli bir endişe uyandırmaktadır.Çalışmamızı üç ana safhaya ayırdık:1.Numune alma2.Ekstraksiyon3.AnalizNumune alma işlemi klasik yöntemle yapıldı. Poli aromatik hihrokarbonların suda çözünürlüklerinin az olması nedeni ile ekstraksiyon, sıvı-sıvı ekstraksiyon, katı faz ekstraksiyon ve mikrodalga ekstraksiyon ile yapıldı.1.Çorlu çıkış, 2.Çevre mühendisliği, 3.Sinandere, 4.Uzunköprü, 5.Muratlı, 6.Veliköy, 7.Çerkezköy çıkışı istasyonlarından alınan atık su ve toprak numunelerine aylık periyot içinde sekiz defa analiz edildi. Yaz ve kış aylarında PAH konsantrasyonlarındaki değişim incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine excistence both qualitative and quantitative of Polycyclyc aromatic hydrocarbons compounds which could take place in waterwaste and sludge samples at Thrace region which is located at Northwest part of the Turkey. Thrace region is highly industrialized mainly with textile finishing factroies and thus make it important at wiev of environmental concern.Our work has been carried out in a three different stage:1.Sample handling2.Extraction3.MeasuringSamples were collected by conventional methods. Low solubilitiy of Poly aromatic hydrocarbons, for the extraction of analytes different techniques were applied i.e. liquid-liquid extraction, solid phase extraction and microwawe extraction.Waste water and soil samples which taken of 1.Çorlu out, 2.Çevre mühendisliği, 3.Sinandere, 4.Uzunköprü, 5.Muratlı, 6.Veliköy, 7.Çerkezköy out, eight-month time period were analyzed. Summer and winter months the change in PAH concentrations were analyzed.