İstanbul Hipodromu, mimarlık tarihi içindeki yeri ve önemi
Istanbul Hipodromu,architecture in the history of the place in the and the importance of the
  1. Tez No: 269632
  2. Yazar: TANER KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul'a Roma İmparatorluğu'ndan kalan büyük bir miras olan Hipodrom'un tarihi gelişimleri ile birlikte mimarlık tarihi için önemini irdelemektir. Bu tezde İstanbul hipodromu ile Anadolu Hipodromlarının karşılaştırmaları ile İstanbul Hipodrom'unun Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde geçirdiği evreler, şahit olduğu mühim olaylar ve mimari açıdan değişimleri gelişimleri irdelenecektir. Aynı zamanda yazar ve sanatçıların gözüyle örneklere yer verilecektir. Çalışmada; Hipodromun sahip olduğu tinsel ve mimari ruhu tespit etmek, bu ruhun gün ışığına tekrar çıkarılmasının mimari açıdan çok büyük kazanç olacağı düşünerek, konular derinlemesine irdelenecektir.Anahtar Sözcükler; Hipodrom, Bizans, İstanbul, At Meydanı, Sultan Ahmet Meydanı
Özet (Çeviri)
The aim of this work remains a major legacy of the Roman Empire to Istanbul, the Hippodrome's historical importance for the development of architecture in conjunction with analyzing the ore that lies beneath the earth and how important that is to be analyzed. In this thesis contain with comparisons of Istanbul hippodrome and Anatolia hippodrome; and the Roman, Byzantine and Ottoman period of Istanbul Hippodrome, its phases, has witnessed important events and developments will examine changes in their architecture. Same time, writers and artists through the eyes of the examples given in the thesis purpose of the hippodrome has spiritual and architectural spirit, to determine also the soul the light of day again, the removal architecturally very large profit would be to emphasize.Key words; Hippodrome, Byzantine, Constantinopol, At Meydanı, Sultan Ahmet Meydanı