Işıklı gölündeki (Çivril) kuyruksuz kurbağa (Anura:Amphibia) türlerinin taksonomik incelemesi
Taxonomic investigation of the anuran species of the Işikli lake (Çivril)
- Tez No: 269638
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Işıklı Gölü'nde yaşayan kuyruksuz kurbağa türlerinin belirlenmesi ve taksonomik durumlarının ortaya konulmasını amaçlamaktadır. Bunun için toplanan örneklerden elde edilen morfolojik ve morfometrik veriler literatür ışığı altında diğer bölgelerle kıyaslanmıştır. Çalışmalar temel olarak arazi ve laboratuar verilerine dayanmaktadır. Arazi çalışmaları örneklerin toplanmasını, laboratuar çalışmaları ise örneklerin tespit işlemleri ve ölçüm işlemlerini kapsamaktadır. Örnekleme ve tespit işlemleri 2009 ve 2010 yılları Nisan-Temmuz aylarında yapılacak arazi çalışmalarını içermektedir. Tespit işleminden önce örneklerin renk ve desen özellikleri belirlenerek ve bu özelliklerin oranları kaydedilmiştir. Elde edilen ölçümler istatistiksel analizlerde kullanılmıştır. Renk, desen ve morfolojik karakterlerin belirlenmesi bu bölgedeki türler hakkında bilgi verecek ve bölge amfibi faunasının aydınlatılmasına yardımcı olacaktır. Elde edilen veriler ışığında Işıklı Gölü'nde 3 türün yaşadığı ve bu türlerin Pseudepidalea viridis, Hyla arborea ve Pelophylax caralitanus olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study determines to Anuran frogs which lives in Işıklı Lake and aims to put forward their taxonomic status. Obtained from samples collected for this morphological and morphometric data were compared with other regions in the light of the literature. Studies are mainly based on field and laboratory data. Field studies, collection of samples, laboratory studies, the sample consists of the detection process and measurement process. Sampling and detection procedures in the months of April to July of 2009 and 2010 includes field work to be done. Color and pattern characteristics of samples before the detection process by determining the ratio of these features were recorded. The measurements obtained were used in statistical analysis. Colors, patterns and morphological characters for identifying species in this area and will provide information about the amphibian fauna of the region will help to illuminate. In light of the data obtained from three species lived in Işıklı Lake and this species Pseudepidalea viridis, Hyla arborea and Pelophylax caralitanus was determined.