Heterojen katalizörler varlığında etilen oksit-su tepkimesinin kinetik incelenmesi
Kinetics of the hydration of ethylene oxide in the presence of heterogeneous catalysts
- Tez No: 269645
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA ALTIOKKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Etilen oksit-su tepkimesi kinetik verileri, katalizörsüz ve heterojen katalizör varlığında basınçlı kesikli bir reaktörde elde edilmiştir. Heterojen katalizör olarak denenen dört tip çapraz-bağlı stiren divinilbenzen anyon değiştirici reçine arasında en etkin olan, Amberjet 4200/HCO3- kullanılmıştır. Katalizörlü ve katalizörsüz her iki durumda da etilen oksit-su tepkimesinin seri-paralel, tersinmez, homojen model ile uyumlu olduğu gösterilmiştir. Bu durumda tepkime hızı ifadesi; (-rEtO)=k1CWCEtO+k2CMEGCEtO+k3CDEGCEtOşeklinde olacaktır. Bu ifadede yer alan hız sabitleri farklı sıcaklıklarda, ortalama değer yöntemi uygulanarak belirlenmiştir. Hız sabitlerinin sıcaklıkla değişimi; katalizörsüz tepkime için, k1=exp (13,62-8220/T) L/mol?dak, k2=exp (15,57-8700/T) L/mol?dak, k3=exp(16,06-8900/T) L/mol?dak olarak ve 0,15 mol HCO3-/L eşdeğer katalizör miktarı için, k1=exp (19,60-9580/T) L/mol?dak, k2=exp (20,19-10171/T) L/mol?dak ve k3=exp(19,06-9743/T) L/mol?dak olarak bulunmuştur. Burada T, mutlak sıcaklık, Kelvin'dir.
Özet (Çeviri)
Kinetic data on the hydration of ethylene oxide was obtained from both uncatalyzed and heterogeneously catalyzed reactions using a pressurized batch reactor. Amberjet 4200/HCO3- was used as the heterogeneous catalyst which was found to be the most effective among the four types of cross-linked styrene-divinylbenzene anion exchange resins tested. The reactions were proved to follow a series-parallel irreversible homogeneous mechanism under both catalyzed and uncatalyzed conditions. Thus the corresponding rate expression can be given as(-rEtO)=k1CWCEtO+k2CMEGCEtO+k3CDEGCEtOThe rate constants were determined by applying the method of averages at different temperatures. The temperature dependency of the rate constants was found to be: k1=exp (13.62-8220/T) L/mol?min, k2=exp (15.57-8700/T) L/mol?min, k3=exp(16.06-8900/T) L/mol?min for the uncatalyzed reactions and: k1=exp (19.60-9580/T) L/mol?min, k2=exp (20.19-10171/T) L/mol?min, and k3=exp(19.06-9743/T) L/mol?min in the presence of catalyst of 0.15 mol HCO3- / L in equivalent, where T is the absolute temperature in Kelvin.