Uçak performans modellemesi
Aircraft performance modeling
  1. Tez No: 269647
  2. Yazar: TOLGA BAKLACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CAVCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Aviation, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezde uçak yörüngelerini tahmin etmek için, özellikle hava trafik yönetimi uygulamalarındaki karar destek sistemlerinde ve simülasyon araçlarında kullanılmak üzere ve mevcut modellerden farklı birer itki modeli ve aerodinamik modelden meydana gelen bir uçak performans modeli oluşturulmuştur. Bu modelde, motor itkisinin Mach sayısı ve irtifaya bağlılığını aynı anda göz önünde bulunduran bir itki modeli; sıkıştırılabilirlik, profil eğriliği ve kritik Mach sayısı üzerindeki sıkıştırılabilir sürükleme artışının etkisini içeren bir aerodinamik model yer almaktadır. Elde edilen uçak performans modeli, bir uçağın uçuş el kitabı verileri kullanılarak o uçağa ait yörüngenin tahmin edilmesine olanak sağlamaktadır. Regresyon modelinin oluşturulmasında optimizasyon yöntemi olarak genetik algoritmalar kullanılmıştır. Tırmanma yörüngesi tahmini için oluşturulan uçak performans modelinin, alçalma yörüngesi tahmininde de başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Ayrıca modele ait metodoloji, farklı bir uçağa ait uçuş el kitabı tırmanma ve alçalma verileri ile denenerek doğrulanmıştır. Gerçek ve modele ait tırmanma ve alçalma süresi değerleri karşılaştırılarak hata analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an aircraft performance model which consists of a different thrust model and an aerodynamic model compared to the existing ones is established to be used in especially air traffic management decision support systems and simulation tools for trajectory prediction. This model includes a thrust model which considers the engine thrust dependency with respect to Mach number and altitude simultaneously and an aerodynamic model which takes into account the effects of compressibility, profile camber and compressible drag rise above critical Mach number. The derived aeropropulsive model enables the trajectory prediction of an aircraft by using its flight manual data. As an optimization method, genetic algorithms is selected in the development of the regression model. It is seen that the aircraft performance model formed to predict the climb trajectory also gives satisfactory results in the descent trajectory prediction. Furthermore, the validation of model methodology is achieved by the application of the model to the climb and descent trajectory data of a different aircraft. Comparing time to climb and descent data derived from the model with flight manual data, error analysis is performed and the obtained results are discussed.