Tekil dönüşüm matrisleri üreten blok dalgacık süzgeç tasarımı
Design of block wavelet filters generating unitary transform matrices
  1. Tez No: 269650
  2. Yazar: MUZAFFER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER NEZİH GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde tekil dönüşüm matrisi üreten dalgacık süzgeç bankaları için çeşitli tasarım yöntemleri ve algoritmalar geliştirilmiştir. İlinti yapısı bilinen sinyaller için en büyük kodlama kazancını veren dönüşüm kodlama yöntemi Karhunen?Loéve dönüşümü olduğundan süzgeç bankalarının hesaplanmasında Karhunen?Loéve dönüşüm matrisi esas alınmış ve verilen bir sinyal için en iyi sıkıştırmayı veren süzgeç bankasının bulunması hedeflenmiştir. Bu amaçla hem nümerik, hem de analitik yöntemler üzerinde çalışılmış ve kullanılan yöntemlerin başarımları deney sonuçlarıyla birlikte sunulmuştur. Blok Dalgacık Dönüşümü Ters Çevrimi adı verilen ve kafes parametre belirleme yöntemine dayanan yeni bir yöntemle, hedeflenen dördün yansımalı süzgeç bankalarının katsayılarının hesaplanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis several methods and algorithms for wavelet filter banks which generate unitary transform matrices are developed. It is aimed to find the filter bank which gives the best compression by using Karhunen?Loéve transform matrix since Karhunen?Loéve transform is the transform coding method which gives the best coding gain for a class of signals with known correlation structures. For this purpose, some numerical and analytical methods are studied and the successes of the methods are presented with the experimental results. It is shown that the coefficients of the aimed quadrature mirror filter banks can be computed by the new lattice parameterization based method which is named as Block Wavelet Transform Inversion.