Hareket dengelemeli ve lifting tabanlı video kodlayıcı tasarımı
Motion compensated and lifting based video coder design
  1. Tez No: 269649
  2. Yazar: SEDAT TELÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER NEZİH GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, hareket dengeleme yöntemini kullanan yükseltme tabanlı hibrit bir kodlayıcı tasarlanarak görüntü kalitesinden fark edilir düzeyde ödün vermeden video sinyallerinin sıkıştırma oranının arttırılması üzerine çalışılmıştır. Bu amaçla video çerçeveleri zamansal doğrultuda gruplara ayrılmış ve zamansal yükseltme tabanlı ayrıştırma işlemi blok tabanlı hareket dengeleme ile birlikte kullanılarak çerçeveler öngörülmeye çalışılmıştır. Öngörü için kenar-uyarlamalı yükseltme ve blok karşılaştırma yöntemleri farklı düzeylerde kullanılmıştır. Üzerinde öngörü işlemi yapılmayan çerçeveler ve öngörü çerçevelerinin orijinallerinden farkları nicemlenerek kodlanmıştır. Kodlamanın başarımını değerlendirmek için PSNR ölçümleri kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, blok karşılaştırma düzeyi arttıkça daha fazla sıkıştırma elde edilirken PSNR değerinin kabul edilebilir seviyelerde kaldığını göstermiştir. Buna göre 37,04 : 1 oranında sıkıştırılarak kodlanan videolar 29 dB sinyal gürültü seviyesinde geri çatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to compress video signals, without compromising the quality, by using a lifting based hybrid encoder which uses motion compensation method. For this purpose, video frames are separated into temporal groups and some frames in each group are predicted from other frames using temporal lifting with motion compensation. Edge-adaptive lifting and block-matching methods with different levels are used for the prediction. Unpredicted frames and residues between predicted frames and their originals are quantized and encoded. PSNR measurements are used to measure the performance of the suggested encoding method. Experimental results reveal that higher compression ratios are obtained as block-matching level is increased, while PSNR values remain in reasonable ranges. 29 dB of PSNR value is obtained in a 37.04 : 1 compression ratio.