Bor karbür-alüminyum karma yapıların geçirimli elektron mikroskobu ile nitelendirilmesi
Characterization of boron carbide-aluminium composites with transmission electron microscopy techniques
- Tez No: 269661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karbür esaslı seramik-metal karma yapılar; zırh, havacılık ve elektronik uygulamaları ile otomotiv sektörü gibi pek çok kritik uygulama alanında karşımıza çıkmaktadır. SiC-B4C-Al ve B4C-Al seramik-metal karma yapıların özellikle arayüzeylerinde meydana gelen tepkimelerin geçirimli elektron mikroskobu (TEM) teknikleri ile incelenerek ıslatma mekanizmasının açıklanması önem taşımaktadır. Bu çalışmada, basınçsız emdirme yöntemiyle üretilmiş SiC-B4C-Al ve B4C-Al seramik-metal karma yapılarda oluşan tepkime ürünleri farklı TEM teknikleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. X ışınları kırınımı (XRD) tayini ile karma yapılarda bulunan evreler (fazlar) tespit edilmiştir. Taramalı elektron mikroskobu enerji dağılım x ışını spektrometresi (SEM-EDXS) tekniği kullanılarak sistemde oluşan evrelerin kimyasal içeriği belirlenmeye çalışılmış ancak hafif element (bor ve karbon) içeriğinden dolayı reaksiyon ürünleri somut olarak belirlenememiştir. Yapılan elektron enerji kayıp spektrometresi (EELS) ve enerji filtrelenmiş geçirimli elektron mikroskobu (EFTEM) analiz sonuçlarıyla her iki sistemde de temel tepkime ürününün Al3BC olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The carbide based ceramic-metal composites are encountered in many critical application areas like armour, aviation, electronics and the automotive industry. Explanation of the wetting mechanism in the SiC-B4C-Al and B4C- Al ceramic-metal composite systems, especially the characterization of interfacial reactions by using transmission electron microscope (TEM) techniques is important. In this study, reaction products of the SiC-B4C-Al ve B4C-Al composites which were produced with pressureless melt infiltration method were determined by using various TEM techniques.The present phases in the system were determined by using x-ray diffraction (XRD) technique. The chemical composition of the reaction products were tried to be identified by scanning electron microscope-energy dispersive x-ray spectrometer (SEM-EDXS) techniques, but due to the fact that some reaction products contains light elements, like boron and carbon, could not be determined explicitly. Based on electron energy loss spectrometer (EELS) and energy filtered transmission electron microscope (EFTEM) results, it was identified that Al3BC is the main reaction product in both systems.