Tübülin bloklayıcı ilaç taşıyıcı nanopartiküler sistemler
Tubulin blocker drug carrier nanoparticular systems
- Tez No: 269660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ökaryotik hücrelerde sitoplazmaya doğru yayılan protein filamanları ağından oluşan hücre iskeleti prokaryotlardan farklı olarak ileri düzeyde bir organizasyon sağlamak amacıyla bulunur ve üç temel protein filaman tipinden meydana gelir. Bu önemli temel hücre iskeleti elemanlarından biri mikrotübüllerdir. Mikrotübüllerin yapı taşı olan tübülinler ise hücre içinde devamlı yapılanıp ayrışabilen ve bu sayede organellerin hücre içinde taşınması, mitoz sırasında kromozomların ayrılması gibi pek çok görevde yer alan globüler proteinlerdir. Bu proteinlerin yapılanması ve dinamik kararsızlığı kanser gibi hastalıklarda anti mitotik ajanlar yardımıyla tedavi amaçlı araştırılmaktadır.Bu çalışmada, tübülin blokasyonuna yönelik anti tübülin antikoru ile konjuge edilmiş kuvantum nokta nanopartikülleri ve Rutenyum ile floresan özelliğe sahip biyobloklayıcı konjugatlar sentezlenmiştir. Aynı zamanda bu polimere anti mitotik bir ajan olan Nokodazol ve Annexin bağlanmış ve bu sayede polimere görüntüleme, taşıma, hedefleme ve tedavi edici özellikler kazandırılması amaçlanmıştır. Sentezlenen biyokonjugatların in vitro ortamda anti kanser aktiviteleri MTT ve Akış sitometri yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cytoskeleton formed by protein flaments network spreading through cytoplasm in eucaryotic cells -unlike that of procaryotic cells- is organised in an advanced form and consists of three essential protein flament types. Microtubules are one of this important cytoskeleton components. Tubulins, constituents of microtubules, are continuously polymerized and depolymerized elements inside the cell, and are important globular proteins charged in many operations such as moving organelles, separation of chromosomes during mytosis, etc... Polymerization and dynamical instability of these proteins are now subjects to researches for treatment of diseases like cancer by charging anti-mytotic agents.In this study, quantum dot nanoparticules which are conjugated by anti tubulin antibodies aimed to block tubulins, and ruthenium-fluorescended bioblocker conjugates are syntesized. Concurrently, it is aimed to bring this polymer abilities of conveying, targeting, and curing features by binding Nokodazol and Annexin which are anti-mytotic agents. Activity of bioconjugates are evaluated in vitro, using MTT and Flow cytometry assays.