Türkiye liken biyotasının belirlenmesine katkılar
Contributions to determination of lichen biota of Turkey
  1. Tez No: 269671
  2. Yazar: OKAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ÖZDEMİR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin bilinen liken çeşitliliğine katkıda bulunmak ve Türkiye liken biyotası'nın yazımı hazırlıklarına yönelik veritabanına ilaveler yapılması amaçlanmıştır. Önceki yıllarda çeşitli araştırıcılar tarafından toplanmış ve tayin edilmemiş liken örneklerinin yanında 2008-2010 tarihleri arasında toplanan örnekler değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda 68 lokaliteden 86 cinse ait 175 liken oluşturan ve 13 likenikol mantar taksonu tanımlanmıştır. Bunlardan, Phaeophyscia hirsuta (Mereschk.) Essl. Türkiye için yeni kayıttır. Fuscopannaria ignobilis (Anzi) P.M. Jørg., Nesolechia oxyspora var. fusca Triebel & Rambold, Pannaria rubiginosa (Thunb.) Delise, Parmotrema austrosinense (Zahlbr.) Hale ikinci defa; Acarospora hilaris (Dufour) Arnold, Arthonia hertelii (Calat., Barreno & V.J. Rico) Hafellner & V. John, Dacampia cladoniicola Halici, A.O. Türk & Candan, Dermatocarpon vellereum Zschacke ve Parmotrema arnoldii (Du Rietz) Hale ise üçüncü defa kayıt edilmektedir.Bulunan taksonların deskripsiyonları, lokalite kayıtları ve ekolojik özellikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was contribute to lichen biota of Turkey and make additions to database which is intended for writing preparations of lichen biota of Turkey. The samples were collected between the dates of 03.06.2008-09.09.2009 and in addition to these samples previously collected samples which are stored in the herbarium at Anadolu University in the Department of Biology (ANES) were also investigated. The numbers of lichen and lichenicolus fungi was determined. Lichen records have reached 175 lichen forming and 13 lichenicolous fungi which was collected from 68 localities in Turkey. 1 lichen forming fungi, Phaeophyscia hirsuta (Mereschk.) Essl., is new record for Turkey. Fuscopannaria ignobilis (Anzi) P.M. Jørg., Nesolechia oxyspora var. fusca Triebel & Rambold, Pannaria rubiginosa (Thunb.) Delise, Parmotrema austrosinense (Zahlbr.) Hale are detected for second time; Acarospora hilaris (Dufour) Arnold, Arthonia hertelii (Calat., Barreno & V.J. Rico) Hafellner & V. John, Dacampia cladoniicola Halici, A.O. Türk & Candan, Dermatocarpon vellereum Zschacke and Parmotrema arnoldii (Du Rietz) Hale are detected for third time from Turkey. Descriptions of these taxa and the ecological features of study area also given.