Metal katkılı dolgulu kolon ve UV kolon kullanılarak Escherichia coli ve Staphylococcus aureus dezenfeksiyonu
Disinfection of Escherichia coli ve Staphylococcus aureus using antibacterial material filled column and uv column
  1. Tez No: 269672
  2. Yazar: BETÜL TUBA AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, antibakteriyel dolgulu kolonda, UV reaktörde ve her iki sistemin birlikte kullanıldığı birleşik sistemde su dezenfeksiyonu gerçekleştirilmiştir. Antibakteriyel dolgulu kolon ile geri döngülü ve sürekli akışlı sistemlerde, farklı başlangıç bakteri derişimlerinde, farklı akış hızlarında ve farklı sıcaklıklarda Escherichia coli ve Staphylococcus aureus bakterilerinin giderimi incelenmiştir. Ayrıca, UV reaktörde farklı akış hızlarında Escherichia coli ve Staphylococcus aureus bakterileri ile dezenfeksiyon gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında, antibakteriyel dolgulu kolon ve UV reaktör birlikte kullanılarak ardışık sistemlerin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water disinfection has been implemented on columns with UV and antibacterial filling material. Removal of Escherichia coli and Staphylococcus aureus bacteria are examined in antibacterial filling material at feed back and continuous system with different initial bacterial concentrations, different flow rates and different temperatures. Besides, disinfection of Escherichia coli and Staphylococcus aureus bacteria are applied with UV reactors at different flow rates. Moreover, the effect of sequential systems are analysed by using antibacterial filling material and UV reactors together.