Türkiye'de elektrikli ve elektronik atıkların yönetiminin planlanması ve tesis yeri seçiminde çok ölçütlü karar verme tekniklerinin kullanımı
Planning of waste electrical and electronic equipment management in Turkey and using multi-criteria decision making methods for site selection
- Tez No: 269673
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE BANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, çok ölçütlü karar verme yöntemleri kullanılarak elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüşüm tesisi için yer seçimi çalışması yapılmıştır. Öncelikle, elektrikli ve elektronik ekipman atıkları ile ilgili olarak genel bilgi verilmiş, ülkemizdeki atık miktarları ve gelecek yıllara ait tahmini verilerle mevcut durum belirlenmeye çalışılmıştır. Atık elektrikli ve elektronik ekipmanlarının içerdikleri bileşiklere ve tehlikelerine değinilerek geri dönüşümün ve kontrollü bertarafın gerekliliği ortaya konulmuştur. Ayrıca etkin bir atık yönetiminin sağlanabilmesi için, yürürlükte olan RoHS ve halen taslak halinde bulunan AEEE yönetmeliği hakkında bilgi verilmiştir. Son olarak elektrikli ve elektronik atık geri dönüşüm tesisi niteliklerinden bahsedilmiş ve yer seçiminde dikkate alınması gereken kriterler belirlenmiştir. Yer seçimi için çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden AHP, ANP, ELECTRE ve PROMETHEE kullanılmış ve Türkiye için en uygun alternatifler sıralanmıştır. Buna göre en iyi ilk üç alternatifin İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by using multi-criteria decision making methods, location decision has been made for waste electrical and electronic equipment recycling plant. First of all, some general information about waste electrical and electronic equipment has been given in the text. Amount of waste and estimated amounts for next years has given and situation in our country has been identified. Substances in waste electrical and electronic equipments and their toxic risks have been mentioned and the necessity of recycling and controlled disposal has been stated. Furthermore, for an effective system management, RoHs Directive, which is currently in force, and draft of WEEE Directive has been mentioned. Lastly, characteristics of WEEE recycling plant have been mentioned and criteria for location decision of the plant have been chosen. For location decision, AHP, ANP, ELECTRE and PROMETHEE are used and the most appropriate alternatives are determined for Turkey. Accordingly, İstanbul, Ankara and İzmir have been stated as best alternatives.