Bitkisel yağ bazlı polyol üretimi ve esnek poliüretan sünger üretiminde kullanılması
Vegetable oil based polyol production and flexible polyurethane foam production made thereform
  1. Tez No: 269679
  2. Yazar: YASEMİN KAREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAYTAKOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir kaynaklardan olan pamuk yağı kullanılmıştır. Bu kapsamda, doğal pamuk yağı iki basamaklı bir proses ile poliüretan sanayinin ana hammaddesi olan bitkisel yağ bazlı polyole dönüştürülmüştür. İlk basamak olan epoksillemede, peroksi asit ve bitkisel yağ reaksiyonu ile maksimum epoksi oksijen değeri elde etmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda belirlenen parametreler sıcaklık, reaksiyon süresi, çözücü, peroksit ve asit katalizör miktarlarıdır. Parametreler ve seviyeleri Taguchi deney tasarım yöntemiyle optimize edilmiştir.Epoksillenmiş yağ alkol, su ve fluoroborik asit katalizörlüğü varlığında hidroksillenmiş ve bitkisel yağ bazlı polyole dönüştürülmüştür.. Elde edilen polyolün spesifikasyonu hidroksil değeri tayini ASTM D 4274 D standart metoduna göre yapılmıştır.Elde edilen bitkisel yağ bazlı polyol ve petrol bazlı polyol poliüretan esnek sünger oluşturmak üzere izosiyanat ile reaksiyona sokulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cottonseed oil was used in this study. For this content, natural cotton seeed oil was converted to vegetable oil base polyol that is raw material of polyurethane industry with two step processes. Maximum epoxy oxygen content was purposed with peroxy acid and vegetable oil reaction in epoxydation step. In this context, parameters were specified. These are temperature, reaction time, amount of solvent, peroxide and acid catalyst. Parameters and levels were optimized by using Taguchi experiment design method to obtaining maximum epoxy oxygen content.Epoxy vegetable oil was reacted with alcohol and water in the presence of acid catalyst in hydroxylation step and vegetable oil based poliol was obtained. Specification of this vegetable oil based polyol was made with ASTM D 4274 D standard method? hydroxyl number measure.Petroleum based polyol and obtained vegetable oil based polyol were reacted with isocyanate for made up the purpose of flexible polyurethane foam.