RSA algoritmasının iyileştirilmesi için yeni bir yaklaşım
A new approach for improving the RSA algorithm
  1. Tez No: 269683
  2. Yazar: ARDA AKSUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF OYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bilgi güvenliğinin giderek önem kazanmasından yola çıkarak bu tezde kriptoloji bilimi ele alınmıştır. Önemi, geçmişi, geleceği basitleştirilerek göz önüne serildikten sonra kriptografinin; asimetrik şifrelemenin, en önemli sistemi RSA incelenmiştir. RSA sistemi, modern şifreleme sistemleri için çok önemli olmasına rağmen tüm asimetrik sistemler gibi yavaş olması en büyük dezavantajıdır. Bu çalışmada da RSA sisteminin anahtar havuzunu genişleten fakat şifre açma (decryption) kısmını zaman bakımından yavaşlatan ?Verimli RSA Şifreleme Şemasını? hızlandırmak için bazı şifre açma algoritmaları zaman karmaşıklıklarıyla (Büyük-O) beraber incelenmiş ve yeni bir algoritma önerilmiştir. Önerilen bu RSA algoritmasının nesne tabanlı programlama ile uygulaması yapılmış ve sonuçları birkaç RSA algoritması ile karşılaştırılmıştır. Önerilen sistemin avantajları, güvenliği, aksaklıkları, prensiplere uygunluğu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taking the importance of information safety into account in today?s world, this paper examines cryptology. After simplifying the importance, history and future of cryptography, the most important system of asymmetric cryptography, RSA, has been studied throughout the paper. Although RSA is of great importance for current encoding systems, its working slowly, like all the other asymmetric systems, is one of its greatest drawbacks. In this study, some algorithms have been investigated, together with their time complexity, in order to fasten ?Efficient RSA Encryption Scheme? which not only contributes to RSA but also retards decryption. And, as a result a new algorithm has been suggested. This suggested algorithm has been practiced by object-oriented programming and its results have been compared to those of a few RSA algorithms. Therefore, this paper examines the advantages, safety, pitfalls of the suggested system, as well as, this system?s being suitable for the principles or not.