Hafifsıklet RSA algoritması ile TPM performansının iyileştirilmesi
Improving TPM performance with lightweight RSA algorithm
  1. Tez No: 774468
  2. Yazar: ÜMMET OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN, PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Güvenlik konusu, teknolojik gelişmelerin her aşamasında önemini korumuştur. Güvenliği arttırabilmek amacıyla sürdürülen çalışmalar sonucu ortaya çıkan çok farklı kriptografik algoritmalar yazılım uygulamaları içerisinden kullanılmaya başlanmıştır. Genellikle yazılımsal olan bu gelişmelerin yanında donanımsal olarak da yeni çipler teknoloji ekosisteminin bir parçası olmaktadır. Donanım güvenliği de bu çiplerin ekosisteme girmesiyle birlikte önem kazanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, söz konusu çiplerden biri olan Trusted Platform Module (TPM) hakkında genel bilgi verildikten sonra kullandığı kriptografik yöntemler incelenmiştir. Daha sonra bu yöntemler arasında geliştirilebileceği düşünülen RSA algoritması üzerinde çalışılmıştır. Çalışmaların sonunda çok asallı RSA kullanımı önerilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise RSA algoritması üzerinde yapılan değişiklikler ile geliştirilen hafifsıklet RSA ve bu değişikliklerin donanım aygıtının performansına katkısı sunulmuştur. Önerilen yöntemin RSA algoritmasının kullanıldığı alanlar için hem güvenliği arttırdığı hem de hızlanma sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The issue of security has kept its importance at every stage of technological developments. Many different cryptographic algorithms, which emerged as a result of the studies carried out in order to increase the security, have started to be used within software applications. In addition to these developments, which are generally related to software, new chips in hardware are also a part of the technology ecosystem. Hardware security has also gained importance with the introduction of these chips into the ecosystem. In the first part of the study, after giving general information about the Trusted Platform Module (TPM), which is one of the chips in question, the cryptographic methods it uses are examined. Then, the RSA algorithm, which is thought to be developed among these methods, is studied. At the end of the studies, the use of multi-prime RSA is suggested. In the second part of the study, lightweight RSA developed with the changes made on the RSA algorithm and the contribution of these changes to the performance of the hardware device are presented. It has been seen that the proposed method both increases security and provides acceleration for the areas where the RSA algorithm is used.