Sesli ve yazılı geri bildirimlerin öğrenci memnuniyet ve başarı düzeylerine etkisi
The effect of written and voice feedback on students satisfaction and success
- Tez No: 269695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, harmanlanmış eğitim ortamlarında geri bildirim formatlarının (sesli ve yazılı) öğrencilerin memnuniyet düzeylerine ve başarılarına etkisini ve uygulanabilirliğini araştırmaktır. Buna ek olarak, sesli geribildirimin hazırlama süresi bakımından öğretici için kullanılabilirliği analiz edilmiştir.Bu amaç doğrultusunda, rastgele ayrılmış iki guruba, dört hafta boyunca yaptıkları ödev ve projelere sesli ve yazılı olmak üzere farklı iki formatta geri bildirim sunulmuştur. Öğrenme ve tatmin farklılıkları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, sesli geri bildirim alan öğrencilerin memnuniyet düzeylerinin, yazılı geri bildirim alan öğrencilere karşın daha yüksek olduğunu göstermektedir. Öğretici açısından bakıldığında, sesli geri bildirim hazırlamakta daha motivasyon ve özel ortam gerektiren bir süreç olsa da daha az zaman aldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of feedback formats (written and voice records) on student satisfaction and success, and applicability in blended learning environment. Moreover, usability of feedback format in terms of preparation time for instructor is also analyzed.In order to fulfill these aims, different feedback formats, including voice and written, were provided to randomly assigned groups on for four weeks. Learning and satisfaction differences between groups were compared statistically. Results show that students have higher satisfactory level with voice feedback. From Instructor side, preparation of voice feedback takes less time but requires more motivation and special environment.