Ortaöğretim öğrencilerinin bilgisayar destekli matematik öğretiminde matematik algılarına yönelik durum çalışması: Lise 3. sınıf uygulaması
A case study research intended for mathematics perception at computer aided mathematics teaching for secondary students: Application of high school 3rd year
- Tez No: 269697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Eğitimin amacı, toplumun ihtiyaçlarına uygun bireyler yetiştirmektir. Günümüz bilişim çağında teknolojiden yoksun bir eğitim anlayışı kuşkusuz eksik kalacaktır. Bu nedenle, bilişim çağına uygun bir eğitim anlayışı geliştirilmeli ve bireyler bu anlayışa göre yetiştirilmelidir. Kısacası teknolojiden yoksun bırakılmamalıdır.Son yıllarda eğitim alanında gelişmelere paralel olarak teknolojik gelişimin bir göstergesi olan bilgisayarlar, genelde eğitimi özelde ise matematik öğretimini de etkilemiştir. Bilgisayar desteği ile matematik dersi işlemek öğrencilerin derse karşı tutumunda, öğrenme düzeyinde önemli değişiklikler meydana getirmiştir.Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bilgisayar laboratuarına sahip, Fen Lisesi, Mecidiye Anadolu Lisesi, Ziya Gökalp Lisesi 3.sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Lise 2.sınıfta gördükleri matematik konuları, bilgisayar destekli matematik desteğiyle Mathematica programı kullanılarak yeniden anlatılmıştır. Öğrencilerin bu programı kullandıktan sonraki algıları, bir görüşme rehberi kullanılarak tespit edilmiştir.Çalışmanın amacı, Mathematica programı kullanılarak yapılan bilgisayar destekli matematik öğretiminde öğrencilerin matematik algılarında değişme olup olmadığını incelemektir. Sonuç olarak da, öğrencilerin bilgisayar desteği ile ders işlemelerinin algılarını olumlu yönde değiştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our day, an education without technology will be insufficient. Therefore we should develop an understanding of education suitable to this technology age and individuals should be developed according to this understanding. Shortly, individuals shouldn?t be deprived of technology.Recently, computers which are results of technology, affected maths education too. Teaching maths via computers produced important changes in the attitudes of the students and their learning levels.In this study, 3rd grade high school students at Fen High School, Mecidiye Anatolian High school and Ziya Gokalp High school, which have computer labs, were told the Maths subjects that they studied in the 2nd term of the 2nd grade by computer-aided mathematics using Mathematica program. The perceptions of the students after using this program were determined by using an interview guide prepared before.The aim of the study is to see if there is any change in the mathematical perceptions of the students on the subjects thought by using computer-aided maths program, Mathematica. At the result, it has been understood that student perceptions have been changed in a positive manner.