Öğretim elemanlarının ve öğretmen adaylarının görüşleri ışığında matematik öğretiminde geogebra kullanımı
The use of geogebra in mathematics teaching in the light of lecturers? and pre-service teachers? views
- Tez No: 269698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Matematik, ardışık soyutlama ve genellemeler süreci olarak geliştirilen fikirler ve bağlantılardan oluşan bir sistem olarak görülmektedir. Matematiğin soyutluluğu matematiksel bağlantıların oluşmasını engellediği gibi öğrencilerin genellemelere ulaşmasını da zorlaştırmaktadır. Bu problemlerin giderilmesinde teknoloji önemli fırsatlar sunmaktadır. Teknolojinin kullanımı ile Dinamik Geometri Yazılımları (DGY) gibi birçok öğretim aracı karşımıza çıkmaktadır. Bu yazılımların ortak özelliği matematiksel nesnelerin yapısını kurduktan sonra, yapı içerisindeki nesneleri serbestçe hareket ettirerek bu nesneye bağlı olan yapının diğer elemanlarındaki değişimi gözlemlenebilmektedir. Bu çalışmada DGY'lerden hem dinamik özelliği hemde bilgisayar cebir sistemini üzerinde barındıran Geogebra üzerine odaklanılmıştır.Bu çalışmanın üç temel amacı bulunmaktadır. Birincisi, öğretim elemanlarının (ÖE) matematik öğretiminde Geogebra'nın kullanımına yönelik algılarını, uygulanabilirliğini ve matematik öğretimine getirdiği muhtemel kazanımları ile sınırlılıkları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ikinci amacı ise matematik öğretmen adaylarının (MÖA) matematik öğretiminde Geogebra kullanımına yönelik algıları ve Geogebra projesi hazırlamada edindikleri kazanımları ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Üçüncüsü de Geogebra destekli genel matematik dersinde Geogebra kullanımına yönelik kimya öğretmen adaylarının (KÖA) görüşleri alınarak Geogebra kullanımının geleneksel yolla anlatılan matematik dersine göre oluşturduğu farkı ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, mevcut durumu derinlemesine ortaya çıkarmak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır Çalışmanın sonuçları göstermiştirki; Geogebra literatürle paralel şekilde BDMÖ araçlarının avantajlarını ve sınırlılıklarını yansıttığı gibi özel olarak cebir ve geometrik girişin farklı olması, inşaa protokolünün yapısının aşamaları göstermesi avantaj olarak görülmüş, kullanımının kolay olması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mathematics is regarded as a system consisting of ideas and links which are developed as a consecutive abstracting and generalization process. Abstraction of mathematics not only prevents the forming of mathematical links but also complicates students? reaching to generalization. Technology offers important opportunities for eliminating these problems. With the use of technology, we come across many teaching tools such as Dynamic Geometry Software (DGS). The common trait of these software is that after forming the structure of mathematical objects, by moving the objets in structure freely, the change in the other components of the structure which is connected to this object is observed. The focus of the study is both the dynamic feature of DGS and Geogebra, which has algebraic system.This study has three main goals. The First is to reveal the perceoptions of mathematics teachers about the use of Geogebra in mathematics teaching, the feasibility of this system and possible benefits and the limitations. The Second is to reveal the pre-service mathematics teachers? perception of use of Geogebra in mathematics teaching and their benefit in preparing Geogebra. The third is to shed light on difference between Geogebra and mathematics taught traditionally by getting the views of pre-service chemistry teachers about the use of Geogebra in Geogebra assisted general mathematics course. In this thesis, one of the qualitative reserach methods, case study method has been used to analyze the present situation in detail. The Data have been collected by interviews. The results of the study have shown that Geogebra in parallel with the relevant literature not only reflects the advantages and limitations of computer assisted mathematics teaching tools (CAMTT) but also reveals algebraic and Geometric difference, and shows the construction protocol stages being advantageous and feasibility of Geogebra