Kemaliye (Erzincan) ilçesinde yayılış gösteren bazı liken türlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
Taxonomical and ecological features of some lichen species from Kemaliye province, Erzincan
- Tez No: 269704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tezle Erzincan iline bağlı Kemaliye ilçesinde belirlenen 32 istasyondan çok sayıda örnek toplanmış, teşhis edilmiş ve 46 cinse ait 5 varyete, 2 alttür, 4 forma olmak üzere toplam 144 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Teşhis edilen tür ve cinslere ait deskripsiyonlar ve cins, tür düzeyinde tayin anahtarları sunulmuştur. Ayrıca bu türlere ait ekolojik özellikleri belirtilerek çalışma alanlarındaki ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Tespit edilen türlerden 4 tanesinin Türkiye için, 140 tanesinin ise çalışma alanı için yeni kayıt olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, numerous specimens from 32 locations in Kemaliye district of Erzincan province were examined. 144 species and sub-species level taxa, including 5 varieties, 2 subspecies and 4 forma, in 46 genera were identified. Descriptions and genera and species level identification keys are provided. Additionally, basic ecological features and distribution in the study area and in Turkey of the taxa are given. 4 of the records were found to be new for Turkey, while the remaining 140 were new for Kemaliye.