Karabük ili, Eskipazar ilçesi, Hadrianoupolis Antik Kenti'nde bulunan Geç Antik Dönem yapılarından A Hamamı'nın koruma önerisi
The proposal of conservation of the Bath A building from Late Antique Period in Hadrianoupolis, Modern Eskipazar, Karabük
  1. Tez No: 269703
  2. Yazar: SEDAT BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışma, Karabük ili, Eskipazar ilçesi, Hadrianoupolis Antik kentinde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde ortaya çıkartılan ve Geç Antik/Erken Bizans dönemine tarihlenen ?Hamam A? yapısını konu edinmektedir. Güney Paphlagonia bölgesinde yer alan Hadrianoupolis Antik kentinin, tarihsel ve kültürel yapısı ile Türkiye'nin önemli ören yerlerinden biri olacağı düşünülmektedir. Kentte tespit edilen mimari kalıntılardan biri olan ?Hamam A? yapısının gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; yapının bugünkü durum tespiti yapılmış, tarihi araştırma ve karşılaştırmalı çalışmalar yardımı ile özgün haline ilişkin öneriler oluşturulmuştur. Ortaya çıkan bu bilgilerden faydalanarak, restorasyon imkanları çerçevesinde, yapıya uygun yeni bir işlev belirlenmiş ve buna ilişkin koruma projeleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this master study is about ?Bath A? building dated to Late Antique/Early Byzantine period which was excavated in Hadrianoupolis modern Eskipazar, Karabük. It has been thought that ancient city of Hadrianoupolis in South Paphlagonia is one of the most important archaeological site in Turkey with its cultural and historical structure. To transfer the ?Bath A? building, one of the excavated architectural remains in ancient site, to the future generations the present condition of the building was identified and the proposals/suggestions for the original condition of the building are generated by comparative studies and historical research. The proposals are prepared being determined a new convenient function of the building considering restoration possibilities by means of all information from the site and the building in this context.