İleri/geri akışları dikkate alan lojistik ağ tasarımı: Basın-yayın sektöründe bir uygulama
Design of the logistics network system using the forward/backward flows: An application in media sector
  1. Tez No: 269739
  2. Yazar: ÖZLEM SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Son yıllarda görülen piyasa rekabet koşullarının güçleşmesi, küreselleşme, teknolojinin hızlı gelişimi gibi etkenlerle firmalar rekabet gücünü artırmak için müşteri hizmet düzeyini yükseltme, imalat temin sürelerini azaltma ve envanter seviyelerini düşürme gibi konulara önem vermeye başlamışlardır. Firmalar bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için üretim dağıtım planlama, tedarik zinciri yönetimi, lojistik yönetimi gibi stratejiler uygulama eğilimindedirler. Ürünleri geri almanın ve ürün geri kazanımının sistematik bir şekli olan ve ?tüketim noktasından orijin noktasına doğru tüm ürün ve bilgi akışlarının yönetimi süreci? olarak tanımlanabilecek Tersine Lojistik de, tedarik zinciri süreçlerinden biri olarak literatürde yerini almıştır. Bu çalışmada son yıllarda önemi artan Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi alanları hakkında genel bilgiler verilmekte ayrıca, lojistik yönetiminin özel bir konusu olan tersine lojistik sitemi, kavramlar ve sistemin işleyişi ele alınmaktadır. İleri/geri akışları dikkate alan lojistik ağ tasarımı için karışık tamsayılı bir programlama modeli geliştirilmiş ve basın-yayın sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın dergi dağıtım ve toplamasını konu alan gerçek bir problem üzerinde uygulanmıştır. Özellikle ileri ve geri dağıtımın bütünleştirilmesi konusunda literatürde fazla çalışma yer almamaktadır. Basın-yayın sektörüne uygulanan bu model, bu tarz çalışan diğer sektörlere de uyarlanabilir durumdadır.
Özet (Çeviri)
Due to the factors such as hard competition, globalization and progresses in technology in recent years, companies have started to give special importance to improving customer service levels, decreasing lead times and reducing inventory levels in order to strengthen their competitiveness the market. Therefore, they tend to implement production distribution planning, supply chain management and logistics management strategies. A systematic type of recovery of products, reverse logistics, defined as ?a management process of the whole product and information flow from the consumption point towards origin?, has been cited in the literature as one of the processes of the supply chain. Reverse logistics, concepts and the operation of the system are discussed in this study. In this context, some general information about the supply chain management and logistics management, which are the hot issues of recent years, will be presented. Also, reverse logistics, a sub-topic of the logistics management, concepts and the operation of the system is discussed. Also, a mixed integer programming model is developed for logistic network design which considers forward/reverse flows and applied to the journal distribution and collection problem of a company operating in the media sector. It is seldom focused on integrating forward and reverse distribution in the literature. The model developed in this study, can also be implement on the systems of different sectors operating in the same fashion.