Ankara Güdül ilçesi tarihi kent dokusunun incelenmesi ve koruma sorunları
The analysis of the traditional city pattern in Ankara Güdül and the conservation problems
  1. Tez No: 269738
  2. Yazar: İLKAY AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Ankara ili Güdül ilçesi tarihi kent dokusunun incelenerek, değerlendirilip; korunması ve geliştirilmesine dair öneri oluşturmaktır.Çalışma; giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere toplam altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgilerin verildiği giriş bölümünden sonra ikinci bölümde çalışma alanının fiziksel, tarihsel, sosyal, ekonomik ve mimari özellikleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde; çalışma alanının fiziksel, mimari ve sosyal analizi yapılmış, dördüncü bölümde elde edilen tespitler sonucunda olanak ve sorunlar değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, bir önceki bölümde ayrıntılı olarak yapılan değerlendirmenin sonuçları göz önünde bulundurularak, sosyo-ekonomik yapı ve mimari doku ile ilgili koruma geliştirme ve sağlıklaştırmaya yönelik kararlar önerilmiştir. Altıncı bölüm olan sonuç bölümünde ``Koruma Amaçlı İmar Planlarının'' tarihi dokular açısından önemi üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda planlama sürecinin önemli bir parçasını oluşturacağı düşünülen tez çalışmasında, önerilen kararların, koruma imar planı ile ilişkilendirilmesi gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, create a proposal about the tap on the city of Güdül District of Ankara City evaluated by examining; conservation and development.The study contains six chapters, including the introduction and conclusion. After the introduction part in which the aim and the method of the work is explained, a background of physical, historical, social, economical and architectural characteristics of the study field is given in the second chapter, and they are analyzed in the third chapter. Then, the possibilities and problems are determined according to the results of analysis in the previous chapter. In the fifth chapter still considering the results of the evaluations made in the previous chapter, the decisions made towards the conservation, developments and rehabilitations, which are related to socio-economic structure, and architectural environment are proposed. In the sixth chapter, which is the conclusion chapter, the importance of the“Conservation plans”for historical environments is emphasized. In this context, may constitute an important part of the planning process used in the thesis, the proposed resolutions, the necessity of protection associated with the development plan were discussed.