Veri madenciliğinde chaid algoritmasının sosyal güvenlik kurumu veri tabanına uygulanması
Data mining chaid algorithm social security administration database implementation
- Tez No: 269750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA GÜNDÜZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
?Veri Madenciliğinde CHAID Algoritmasının Sosyal Güvenlik Kurumu Veri Tabanına Uygulanması? isimli çalışmamızda, öncelikle verinin tanımından başlanılarak, veri tabanı, veri tabanı yönetim sistemleri, veri madenciliğinin uygulanabilmesi için gerekli olan veri ambarı mimarisi, verilerin ön işlemlerden geçirilmesi ve veri madenciliği tekniklerinden bahsedilerek, sınıflandırmada karar ağaçları yönteminde kullanılan CHAID (Otomatik Ki-Kare Etkileşim Belirleyicisi) algoritması uygulaması ile ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilişkilendirilmiş işyerlerinde yapılandırma kanunundan yararlanan işyerlerinin profilleri belirlenmeye çalışılmış ve daha sonra çıkarılacak olan kanunların bu yapılan çalışmada öngörülen bilgiler ışığında karar destek amaçlı olarak katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Data Mining CHAID Algorithm Social Security Administration Database Implementation”named in our study, first data definition was started, the data base, data base management systems, data mining for the implementation of the necessary data warehouse architecture, data pre-processing of the spent and data mining techniques mentioned by the classification decision trees in the method used CHAID (Chi-Squared Automatic Interaction Detector) algorithm implementation in our country with the Social Security Administration has been associated with workplace configuration laws that benefit from workplace profiles was determine and then to be issued the law that the study provided information in the light of the decision to support the contribution is intended.