80.000 m²'lik ısıtma soğutma ihtiyacı olan bir alışveriş merkezinin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analyses of a shopping center which needs 80.000 m² heating and cooling
- Tez No: 269786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA GALİP ÖZKAYA, YRD. DOÇ. DR. TAYFUN MENLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Başta ülkemiz olmak üzere dünyanın en büyük sorunu enerjidir. Bu nedenle enerji tüketimi hususunda alınacak tedbirlerin ülke ve dünya ekonomisine çok büyük katkısı olacağı açık bir gerçektir. Ülkemizdeki ısıtma-soğutma sistemlerinin birçoğu eski teknolojilerle ve gerekli enerji analizleri yapılmadan uygulanmaktadır. Bu durum enerji bakımından diğer ülkelere bağlı olan ülkemizdeki enerji talebinin artmasında önemli bir parametredir.Bu çalışmada, yaklaşık 3 yıl süren deneylerden elde edilen veriler kullanılarak Ankara'da ki 80.000 m2'lik ısıtma soğutma ihtiyacı olan bir alışveriş merkezinin enerji (termodinamiğin 1. kanunu) ve ekserji (termodinamiğin 2. kanunu) analizleri yapılmıştır. Isıtma sistemi için yapılan enerji analizlerinde en düşük verimin eşanjörde, en yüksek verimin ise kazanda; ekserji analizlerinde ise en düşük verimin kazanda, en yüksek verimin ise eşanjörde olduğu tespit edilmiştir. Yaz soğutma sistemi için yapılan enerji analizlerinde en yüksek verimin chillerde, en düşük verimin ise fan coil hattında; ekserji analizlerinde ise en düşük verimin chillerde en yüksek verimin klima santrali hattında olduğu tespit edilmiştir. Kış soğutma sistemi için yapılan enerji analizlerinde en yüksek verimin çalışan klima santralleri, en düşük verimin ise dry coolerda ekserji analizlerinde ise en düşük verimin fan coillerde en yüksek verimin ise soğutma eşanjöründe olduğu tespit edilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre yapılan değerlendirmelerde termodinamiğin 2. kanununa dayalı olan ekserji analizinin daha gerçekçi değerler ortaya koyduğu ve buna bağlı olarak, chillerde ve kazanda yapılacak iyileştirmelerin sistemlerin performanslarını arttırarak enerji verimliliği sağlayacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy is the world?s biggest problem especially for our country. For this reason, precautions taken for energy consumption would be useful for country and world economy. In our country, most of heating and cooling systems are applied by old technologies without required energy analyses. This situation is a significant parameter in case of increasing supplies in our country which depends on other countries as energy.In this study, energy (first law of thermodynamic) and exergy (second law of thermodynamic) analyses of shopping center in Ankara that needs of heating and cooling in area of 80.000 m2 was performed by using collected data for a period of approximately three years. According to energy analyses for heating systems; it is indicated that heat exchanger has got lowest efficiency, but boiler high efficiency. On the other hand exergy analyses shows opposite circumstance; heat exchanger has got the highest efficiency but boiler has got the lowest efficiency. Energy analyses which are performed for summer cooling system has got highest efficiency in chiller, but the lowest efficiency on fan coil line. For exergy analyses it is learn that lowest efficiency is exercised in chiller and the highest efficiency is exercised in air heating unit (AHU) line. Energy analyses for winter cooling system shows that AHU possess the highest efficiency, but dry cooler possess the lowest efficiency. For exergy analyses it is indicated that the lowest efficiency is practiced in fan coil (FC), but the highest efficiency is practiced in cooling heat exchanger. The results obtained by analyses show that exergy analyses are more realistic than the energy analyses. Therefore, recruitments in chiller and boiler increase performance of system and this provides energy efficiency.