MEDEMAS-Medical device maintenance management system via remote access
MEDEMAS-uzaktan erişimle tıbbi cihaz bakım yönetim sistemi
  1. Tez No: 269799
  2. Yazar: ÜLKÜ BALCI DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Başdöndürücü bir hızla gelişen teknolojiyle birlikte doğrudan insan sağlığını ilgilendiren teşhis ve tedavi cihazlarının miktarı ve önemi artmaktadır. Ancak, her cihaz bir takım riskler taşır. Hatalı / arızalı cihazlar hasta ya da kullanıcıya zarar verebilir; ya da yanlış kalibre edilmiş cihazlar hatalı teşhis ve tedaviye sebebiyet verebilir. Bu yüzden, bu cihazların doğru seçimi; bakım-onarım, test ve kalibrasyonlarının en iyi şekilde planlanıp bu doğrultuda yürütülmesi ve kayıt altına alınması ön plana çıkmıştır.Bu çalışmanın amacı, tıbbi cihazların, bakım prosedürlerinin ve bakımla ilgili diğer verilerin envanteri ile arıza ve bakım/kalibrasyon geçmişlerinin tutulduğu; en etkin bakım takvimi otomatik olarak oluşturabilen bir tıbbi cihaz bakım yönetim sistemi oluşturmaktır. Tıbbi cihaz bakımını, kaydedilen prosedürleri kullanarak uzaktan erişimle yapılabilir hale getirmek diğer bir hedeftir.Sunulan çalışmada bir tıbbi cihaz envanter yönetim sistemi (MEDEMAS) tasarlanmış ve programlanmıştır. Sistem, tıbbi cihaz bilgileri, bakım prosedürleri ve ilintili bilgilerden oluşan bir veri havuzuna sahiptir. Cihazların arıza, bakım ve kalibrasyon geçmiş verileri de tutulur. MEDEMAS, cihaz için uygun bakım takvimini otomatik olarak oluşturur, ve bakım/kalibrasyon işleminin uzaktan erişimle yapılmasını ve bilgilerin sisteme hemen aktarılmasını sağlar. Çalışmanın hedefi bakım/kalibrasyon işlemini daha doğru, etkin, hızlı ve kolay yönetilir ve çok daha az karmaşık hale getirmektir. Cihaz ve personel geçmiş bilgisi risk yönetimi ve değişim planlamasında yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
As the technology improves rapidly, diagnosis and treatment devices that directly affect human health increase in number and variety. Unfortunately, these devices carry their own risks. Any hazardous/defective device can harm user or patience; or mis-calibrated devices can give birth to wrong diagnosis and treatment. Thus, medical devices' proper selection, planned and in time periodic maintenance, repair and calibration processes become more of an issue.The aim of the study was to develop a medical device maintenance management software which would keep inventory of medical devices; their maintenance procedures and repair/maintenance histories; and would automate maintenance scheduling process, using the proper algorithm for maximum efficiency. Another aim was to make it possible to carry out and complete the maintenance process remotely, making use of proper maintenance procedures.In the proposed study, a medical device maintenance management system, MEDEMAS was designed and implemented which provides a data pool of medical devices, maintenance procedures and related information. The system also contains repair and maintenance history of devices. MEDEMAS creates optimal maintenance Schedule for devices and enables to carry out and report maintenance processes via remote access. The study aims to make the maintenance process more accurate, efficient, faster and easier to manage and organize; and much less confusing. Accumulated history of the devices and personel helps in risk management and replacement planning.