Yükseköğretimde değerler eğitimi uygulamaları: medem örneği
Higher education values education: The case of medem
  1. Tez No: 861494
  2. Yazar: ELİF GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Yükseköğretimde Değerler Eğitimi'nin önemine odaklanmakta ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Medeniyet Araştırmaları ve Değerler Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi (MEDEM) örneği üzerinden yükseköğretimde değerler eğitimi konusundaki mevcut durumu anlama ve inceleme amacını taşımaktadır. Çalışma, 2015-2020 yılları arasında beş yıllık bir dönemi kapsayan, MEDEM'in özgün özelliklerini vurgulayarak, ücretsiz etkinlikler, cinsiyet duyarlılığı, katılımcı rolü teşviki, kendi mekânına sahip olma, bölüm ve program ayrımı olmaksızın geniş kapsam, ücretsiz ikramlar, öğrenci merkezli yönetim anlayışı ve sosyal girişimciliği teşvik eden etkinliklere odaklanmaktadır. MEDEM'in bu özellikleri, yükseköğretimde değerler eğitiminin başarılı bir şekilde uygulanabileceğini ve öğrencilerin değerlerini koruma, geliştirme ve paylaşma konusunda etkin bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, MEDEM modeli, yükseköğretimde değerler eğitimi konusunda ilgi çekici bir örnek teşkil etmektedir ve benzer uygulamaların yaygınlaştırılması için rehberlik edici bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the significance of Values Education in Higher Education, aiming to understand and examine the current state of values education in higher education through the example of the Civilization Studies and Values Education Applied Research Center (MEDEM) within Zonguldak Bülent Ecevit University. Covering a five-year period from 2015 to 2020, the research highlights the distinctive features of MEDEM, emphasizing aspects such as free events, gender sensitivity, encouragement of participant roles, having its own space, inclusive scope without departmental distinctions, free amenities, a student-centric management approach, and the promotion of social entrepreneurship activities. The characteristics of MEDEM demonstrate that values education in higher education can be successfully implemented, and it can play an effective role in students' ability to preserve, enhance, and share their values. In this context, the MEDEM model serves as an intriguing example of values education in higher education, providing a guiding model for the dissemination of similar practices.