Yapılarda huzur kriterlerinin incelenmesi
Investigations of comfort criterias in building
  1. Tez No: 269803
  2. Yazar: MELEK AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET EMİN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte bireylerin kapalı mekânlarda kalma süreleriartmış ve buna paralel olarak da kapalı mekânlara bağlı sağlıklı problemleri ortayaçıkmıştır. İç hava kalitesi kullanıcıların sağlığı ve verimi ile doğrudan ilişkilidir ve bubakımdan temel yaşam alanı olan konutlardaki iç hava kalitesinin durumunun tespitedilmesi son derece önemlidir. Bu çalışmada, kapalı mekânlardaki huzur kriterleri ile ilgiliolan konfor şartları ve iç hava kalitesi alt başlıkları Elazığ'da 3 farklı merkezde hermerkezde yaklaşık 65'er anket uygulaması ve yaklaşık 30'ar evde eş zamanlı olaraksıcaklık, bağıl nem, hava hızı, gürültü, ışık şiddeti CO2, O2, CO ölçümleri yapılmıştır. Herev için misafir odası, oturma odası ve mutfakta gerekli ölçümler alınmıştır. Elde edilenanket ve ölçüm sonuçları literatürdeki çalışmalar, ulusal ve uluslararası standartlar ilekarşılaştırılmış ve çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years with developing technology for individuals length to stay indoorshave increased and in paralel health problems due to indoors have emerged. Indoor airquality is directly related to users? health and efficiency and in this regard to the mainliving area in house to detect air quality situation is extremely important.In this studycomfort criterias have seperated as comfort conditions and indoor air quality.In Elazığ inthree defferent center in each other were administered questionnaires aproximately 65. Andat approximately 30 houses in the same time were made as temperature relativehumidity,air velocity,noise,light intensity,CO2,O2,CO measurements. For each house havebeen necessary measures in quest room, living room and kitchen obtaining questionnareand measurement results is compared with national and international standards and isdeveloped resolution advisory.