A comparative study of the feng shui and sustainable design criteria in architecture
Mimaride feng shui ve sürdürülebilir tasarım kriterleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 957958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mimarlık, yalnızca fiziksel yapılar inşa etmekten ibaret değildir; aynı zamanda kullanıcıların refahını artıran ve çevreyle uyumlu alanlar tasarlamayı da kapsar. Sürdürülebilir tasarım kaynakların korunmasına ve çevresel verimliliğe öncelik verirken, antik Çin felsefesi Feng Shui doğayla uyum ve enerji akışının dengelenmesini hedefler. Bu felsefe, yaşam alanlarında doğayla uyumu sağlamakla kalmaz, bina yerleşimi ve tasarımında da doğrudan etkilidir. Feng Shui prensipleri, enerji verimliliği, çevresel entegrasyon, su tasarrufu ve bina formu gibi sürdürülebilirlik kriterlerine önemli katkılar sunar. Özellikle chi akışını optimize etmeye yönelik Feng Shui yaklaşımlarının modern mimari ve sürdürülebilirlikle birleşimi, günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışma, Hong Kong'da yer alan ve Feng Shui prensipleriyle sürdürülebilir tasarımın birleştiği üç önemli yapıyı incelemektedir: HSBC Binası, HKSAR Hükümet Binası ve Uluslararası Finans Merkezi. Yapılar, Feng Shui kriterleri (alan seçimi, yönlendirme, bina formu, sembolik öğeler, malzeme seçimi) ve sürdürülebilir tasarım standartları (enerji verimliliği, çevresel entegrasyon, su tasarrufu, malzeme kullanımı) çerçevesinde çok boyutlu olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, geleneksel Çin uygulamaları ile modern sürdürülebilirlik ilkelerini bütünleştirerek insan sağlığını, kültürel değerleri ve mekânsal huzuru odağına alan bütüncül bir yaklaşım sunmakta, mimarlıkta çevresel ve kültürel dengeye yönelik geleceğe dönük bir vizyon ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Architecture involves not only constructing physical structures but also creating spaces that enhance user well-being and harmonize with the environment. While sustainable design focuses on resource conservation and environmental efficiency, Feng Shui, an ancient Chinese philosophy, emphasizes harmony with nature and balancing the flow of energy (chi). Feng Shui influences building placement and design, guiding the creation of environmentally harmonious structures and contributing significantly to sustainability goals such as energy efficiency, environmental integration, water conservation, and form optimization. This study examines three major buildings in Hong Kong—a key economic and cultural hub—that integrate Feng Shui principles with sustainable design: the HSBC Building, the HKSAR Government Headquarters, and the International Finance Centre. These buildings are analyzed individually and comparatively, based on Feng Shui criteria (site selection and orientation, building form and layout, symbolic elements, and material use) and sustainable design standards (energy efficiency, environmental integration, building siting, material use, and water conservation), following established certification models. Through this dual evaluation, the study highlights how traditional Feng Shui practices and contemporary sustainability principles can complement each other, revealing both similarities and differences among the case studies. Ultimately, this research offers a holistic perspective that merges environmental sensitivity with human health, cultural values, and spatial harmony. By bridging ancient wisdom with modern sustainability practices, it proposes a forward-looking vision for architecture that achieves a deeper balance between environmental responsibility and cultural continuity.