Türkiye elektrik sektöründe bilgi teknolojileri ve e-ticaret kullanımı
Revealing the significance of using e-commerce in the organisations of the electric sector in Turkey
  1. Tez No: 269818
  2. Yazar: NESRİN NAYİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında, TÜRKİYE ELEKTRİK SEKTÖRÜNDE elektronik ticaret kullanımı incelenmiştir. Bu bağlamda, ilk olarak, elektronik ticaretin tanımı, gelişme süreci ve kapsamı ele alınmıştır. Daha sonra elektronik ticaretin dünyadaki ve Türkiye' deki gelişimi ve mevcut durumu incelenmiştir.Tezin araştırdığı diğer bir konu da dünyada ve Türkiye' de ELEKTRİK sektörüdür. Bu çerçevede, öncelikle, ELEKTRİK sektörünün tanımı yapılmış ve türleri açıklanmıştır. Takip eden kısımda, dünyada ve Türkiye'de ELEKTRİK sektörünün mevcut durumu incelenmiştir. Bu kısımda ayrıca, elektronik ticaret kullanımının da katkısıyla, ELEKTRİK sektörünün gelişme potansiyeli değerlendirilmiştir.Tezin son kısmında ise TÜRKİYE ELEKTRİK SEKTÖRÜNDE elektronik ticaret kullanımının düzeyini belirlemeye yönelik olarak yapılan saha çalışması değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, Türk ELEKTRİK sektöründeki belirli sayıdaki firmaya anket çalışması uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu bölümün sonunda, elektronik ticaret uygulamalarındaki eksikler ve karşılaşılan sorunlar belirlenerek çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electronic commerce use in the Turkish electric sector is analyzed. In this respect, definition of electronic commerce, its development process and the types of electronic commerce are discussed. In addition, the development process of electronic commerce both in the world and in Turkey is investigated.As a part of the thesis, the electric sector in the world and in Turkey is examined. In particular the electric is defined and its types are explained. Then an analysis of the current situation of the electric sector in the world and particularly in Turkey is made.A field study concerning the level of electronic commerce use in the Turkish electric sector is evaluated. In this context, a questionnaire is prepared applied to some selected firms in the Turkish electric sector and its outcomes are assessed. At the end of this part, inadequacies and problems encountered in the electronic commerce applications are determined, and some suggestions in the form of alternative solutions are made