Üsküdar Mevlevihanesi'nin tarihsel gelişimi ve yeniden değerlendirilmesi
Historical evolution and reutilize of the Üsküdar Mevlevihane
  1. Tez No: 269817
  2. Yazar: MURAT ARAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın temel hedefi, Üsküdar Mevlevihanesi'nin mevcut durumununsaptanması ve bu tarihi binanın yeniden değerlendirilmesidir. Bu yüzden, ÜsküdarMevlevihanesi'nin tarihsel gelişimi araştırılmış ve analiz edilmiştir. Bu araştırmaÜsküdar Mevlevihanesi, onun çevresi, tarihsel gelişimi ve diğer İstanbulMevlevihaneleri ile sınırlandırılmıştır.Metodolojik olarak, öncelikle geniş çapta bir kaynak taraması yapılmıştır. ArdındanÜsküdar Mevlevihanesi'nin mevcut durumu saptanmıştır. ÜsküdarMevlevihanesi'nin rölöve ve restitüsyon çizimleri yapılmış ve ayrıca geçmiştengünümüze bu tarihi yapıya ait görsel malzemeler elde edilmiştir.Böylece, çalışmamız beş ana bölümden oluşmaktadır. Öncelikle ?Mevlevilik?düşüncesi, inançları ve tarihi analiz edilmiş, ardından Mevlevihanelerin mimaribölümleri ele alınmıştır. Sonrasında Üsküdar Mevlevihanesine dair doğru bir analizve konumlandırma için beş İstanbul Mevlevihanesi gözden geçirilmiştir. Son olarak,bütün mimari yapısı ile Üsküdar Mevlevihanesi detaylı olarak incelenmiştir.Üsküdar Mevlevihanesi; yapılışından bu yana çeşitli onarımlar ve tadilatlar iledeğişimler geçirmiştir. Son dönemde yapılan restorasyonlar; Mevlevihanenin tarihselformunu tekrar elde etmesi için uygun görünmektedir. Üsküdar Mevlevihanesi'nin,bir eğitim kurumu olarak, içinde barındırdığı semahane ve türbe binası berabergüncel kullanımının uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to state the actual situtation of the UskudarMevlevihane and to reutilize this historical building. Therefore, the historicalevolution of the Uskudar Mevlevihane is searched and analyzed. This study islimited by Üsküdar Mevlevihane, its environment, the historical evolution of it andthe other İstanbul Mevlevihanes.Methodologically, we firstly did a literature review in a wide range. We determinedthe actual situation of the Uskudar Mevlevihane. We drew the building surveys andrestitutions of the Uskudar Mevlevihane. We also acquired the visual materials ofthis historical building from the past to date.Therefore, our study consists of mainly five chapters. We analyzed firstly the idea,beliefs and the history of ?Mevlevi?. Secondly, it is considered the architectural partsof a Mevlevihane. Then, we reviewed five İstanbul Mevlevihanes for a true analyzeand stating the Uskudar Mevlevihane. Lastly, it is undertaken the UskudarMevlevihane in detail included all its architectural elements.During the time period of present day and constructed time; Usküdar Mevlevihanehad modifications and renovations. The recent restorations of the building in lastdecades seem appropriate to recover its historical form. We think that the actualusing of this building is accurate as an educational enterprise within the semahaneand tomb buildings.