Aksiyomlarla tasarım yöntemi ile ISO 9001 belge alma sürecinin modellenmesi
Modeling of the attainment of ISO 9001 certificate process with axiomatic design
  1. Tez No: 269827
  2. Yazar: MAHMUT MURAT TOPALFAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Çağımızın koşullarında küreselleşme bütün dünyayı etkisi altına almaktadır. Yoğun rekabet koşulları altında firmaların pazardan pay alabilmelerinin bir koşulu da kaliteli ürün ve hizmet sunabilmeleridir. Ürün veya hizmetin pazara ilk seferde, tam zamanında ve her defasında aynı kalitede sunulabilmesinin yolu; firma bünyesinde sürdürülmekte olan faaliyetlerin süreç yaklaşımı ile Kalite Yönetim Sistemi içerisinde tanımlanması ve yönetilmesinden geçer. Firma bünyesinde bir kalite yönetim sisteminin yürütüldüğünün en önemli kanıtı da ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesidir.Firmaların ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahip olmaları için yaşayacakları süreci, belge almaya karar verdikleri andan itibaren tasarlayarak planlamaları bu süreç boyunca karşılaşabilecekleri problemleri en aza indirmelerini, maliyetten ve zamandan tasarruf etmelerini sağlayacaktır.Aksiyomlarla Tasarım, tasarım aktiviteleri için bilimsel bir temel oluşturan yöntemlerden biridir. Aksiyomlarla Tasarım İlkelerinde; birinci tasarım aksiyomu, fonksiyonel gereksinimlerin bağımsızlığını sürdürmeyi amaçlayan bağımsızlık aksiyomudur, ikinci aksiyom ise bilgi içeriğini en aza indirmeyi amaçlayan bilgi aksiyomudur.Bu tez çalışmasında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belge Alma Sürecinin Aksiyomlarla Tasarım İlkelerine Göre Modellenmesi yaklaşımı ele alınmıştır. Bu süreçte gerçekleşmesi muhtemel adımlar ISO 9001 belgesini almaya karar vermesi noktasından başlayarak ISO 9001 belgesinin firmaya ulaşması noktasına kadar Aksiyomlarla Tasarım İlkeleri kullanılarak modellenmiştir. Bu gerçekleştirilirken aynı zamanda Aksiyomlarla Tasarım'ın müşteri ihtiyaçlarını anlamak, ihtiyaçları karşılama konusundaki problemleri çözmek üzere tanımlamak, sentez yoluyla çözümleri oluşturmak, çözümü eniyilemek için analiz yöntemini kullanmak gibi prensipleri üzerinde de durulmuştur. Ek olarak, bu çalışmada Bağımsızlık ve Bilgi Aksiyom'una dikkat çekilerek, Aksiyomlarla Tasarım Örnekleri üzerinde durulmuştur. Farklı Tasarım Çeşitleri, aşamaları ve yöntemleri açıklanarak, Aksiyomlarla Tasarım'ın günümüzdeki önemi vurgulanmıştır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belge Alma Sürecinin Aksiyomlarla Tasarım İlkelerine Göre Modelleme çalışması, yapılan uygulama çalışması ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the conditions of our era, the whole world is under the influence of globalization. Under the conditions of intense competition, offering qualified products and services are the conditions that may be an opportunity for the company to get a share of the market. Definitions and administrations of the Process Approaches of the activities that are maintained by the company and Quality Management System are different ways to serve the product or service on time and qualified each time. The most significant proof of a company, which is carrying out Quality Management System, is ISO 9001: Quality Management System document.Companies need to plan the process of getting ISO 9001: Quality Management System document in order to minimize the problems that can be faced, economize the costs and time in this process. Planning the process should start when the companies decide to get Quality Management System document.Axiomatic Design is a method which constitutes a scientific basis for design activities. In the principles of Axiomatic Design, first axiomatic design is Independence Axiom which aims to maintain the independence of functional requirements. Second Axiomatic Design is Information Axiom which aims to minimize the content of information.In this thesis, the process of getting ISO 9001: Quality Management System Certificate is modeled in terms of Axiomatic Design principles. In this process, steps that will possibly come true are modeled by using Axiomatic Design principles beginning with the procedure that a company decides to get ISO 9001: Quality Management Certificate and ending with the attainment of the certificate. While this process is being implemented, this thesis also emphasizes on the principles which are Axiomatic Design?s understanding of customer needs, defining it in terms of solving the problems in meeting the customer needs, creating solutions through synthesis and using analysis method to optimize the solution. In addition, this study also emphasizes Axiomatic Design examples by drawing attention to Independence and Information Axioms. The significance of Axiomatic Design is highlighted by explaining different design types, phases and methods. The modeling of getting ISO: 9001 Quality Management System certificate process in terms of Axiomatic Design Principles is supported by the study of implementation.